Právní poradna:
Vyplacení advokátní úschovy ze Sberbank. Dočkám se?


19. 04. 2022  09:53     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PRÁVNÍ PORADNA - klient advokáta má prostředky z prodeje nemovitosti uložené na účtu úschovy, který byl veden u Sberbank. Dostane se klient k těmto prostředkům, a za jakých podmínek?

Právní poradna: Vyplacení advokátní úschovy ze Sberbank. Dočkám se?
Dobrý den, měl sem, respektive mám uložené prostředky z prodeje svého bytu u advokáta, který měl úschovný účet otevřený u Sberbank. Ta zkrachovala a mě tam zůstalo několik milionů korun. Zatím jsem nic nedostal. Co mohu od následujících dnů očekávat? A dostanu se vůbec k těmto svým penězům? Informace v médiích jsou trošku chaotické, a tak z toho nejsem nijak moudrý.

Odpověď advokáta:

Dobrý den, mohu Vám oznámit, že výplata prostředků z úschov, tedy i těch advokátních byla zahájena u Komerční banky dne 12. 4. 2022, tedy asi před týdnem. Od té chvíle máte možnost si prostředky do pojištěného zákonného limitu u Komerční banky vyzvednout, resp. přesněji si je nechat převést na účet určený v úschovní smlouvě. Detaily by měl u banky vyřešit schovatel, který byl disponentem daného účtu u Sberbank, ten by také měl bance předložit údaje o Vašem účtu k vyplacení úschovy. Pokud by se tak nestalo, můžete to udělat i Vy a bance úschovní smlouvu předložit a případně to s ní řešit. 

Platí, že máte nárok na výplatu buď částky do limitu cca 2,5 milionů korun, nebo 5 milionů korun v případě, že příjem byl z prostředků kupní ceny za prodej nemovitosti, což by měl být i Váš případ. Vše za předpokladu, že prostředky dorazily na účet ve Sberbank v době tří měsíců před ohlášení platební neschopnosti banky. Předpokládám tedy, že budete mí nárok na vyplacení až pěti milionů korun. Pokud byla částka kupní ceny vyšší, pak se budete muset domáhat vyplacení částky přesahující pět milionů korun u příslušného řízení, kterým se bude banka likvidovat, kdy bude likvidován majetek a aktiva banky a tyto budou vypláceny následně věřitelům.Právní poradna: Vyplacení advokátní úschovy ze Sberbank. Dočkám se?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28507485131

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více