Při investování nechte emoce doma


17. 06. 2015  15:38          komentáře (0)

Investoři přicházejí kvůli neracionálním rozhodnutím o zhruba 40 % akciových výnosů, říká průzkum agentury Dalbar. S trochou nadsázky lze říct, že agentura vyčíslila, kolik stojí investora emoce. Finanční svět se musí popasovat s novým typem investičního rizika – chybnými rozhodnutími způsobenými nikoliv nedostatkem znalostí, ale strachem ze ztráty, touhou po zisku nebo naučeným a nepřesným způsobem myšlení. Novinka ČSOB v podobě Flexibilních fondů je účinným nástrojem, jak dostat emoce pod kontrolu.

Při investování nechte emoce doma
Pokud si máte vybrat mezi jistotou, že dostanete tisícovku nebo šedesátiprocentní šanci, že můžete získat tisíce dva, tak si nejspíš zvolíte první jistější variantu. Ačkoliv rozum velí zisky maximalizovat, lidé si instinktivně raději zvolí zisk nižší, ale jistý. Podobně neracionálně se chovají i na finančních trzích. Podléhají emocím, nakupují draze, prodávají levně a logicky tak přicházejí o značnou část výnosů,“ říkáJanBarta, předseda představenstva společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. 

Emoce jsou ale přirozenou součástí našich osobností. Jejich absence je označována za psychickou poruchu, vyskytující se například u psychopatů. Zdravý člověk může emoce krátkodobě potlačit, ale není v jeho silách se jich zbavit. „Lidský faktor“ představuje v investování značné riziko. ČSOB nyní přichází s novinkou, která jej pomůže eliminovat. „Flexibilní fondy jsou řízeny na základě algoritmu. Obchodují tedy bez emocí a omezují tak možné chyby způsobené tím, že investoři jsou především lidé,“ doplňuje Jan Barta. 

Dalším způsobem, jak se vypořádat s vlivem emocí, je pravidelné investování. Jeho princip se podobá chování zkušeného a racionálně uvažujícího investora. Nakupujeme víc, když cena klesá a méně, když cena roste. Pravidelné investice mohou také pomoci s chorobným odkládáním investice (prokrastinací). „Tím, že peníze do fondu vkládáme pravidelně po malých částkách, vytvoříme si nejen návyk investovat, ale především strategické rezervy, které nám mohou zpříjemnit třeba život ve stáří,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Managementu. 

 

 

Flexibilní plán a Flexibilní portfolio snižují ztrátu ze špatných rozhodnutí 

Optimum Fund ČSOB Flexibilní portfolio a Optimum Fund ČSOB Flexibilní plán mají inovativní přístup spočívající v rychlosti reakce a v rozsahu, jakým se přizpůsobují dění na finančních trzích. ČSOB Flexibilní portfolio je z dvojice fondů tím dynamičtějším a hodí se především pro klienty s investičním profilem růstový a vyšší. ČSOB Flexibilní plán je určen především pro investory s vyváženým investičním profilem. Za měsíc od jejich uvedení na trh do nich klienti investovali již 430 mil. Kč. „Princip je u těchto fondů jednoduchý. Průběžně se mění podíl složky s pevným výnosem a akciové složky tak, aby v dané situaci dosahovaly fondy maximálního výnosu,“ vysvětluje Jaroslav Mužík, předseda dozorčí rady ČSOB Asset Managementu.

 

Rychlá, pružná a hlavně čistě racionální reakce může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. „Investoři by měli při rozhodování o svých penězích nechat emoce doma. Náš inovativní přístup dokáže eliminovat unáhlená či krátkozraká rozhodnutí,“ uzavírá Jan Barta. Při investování nechte emoce doma

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23511177807

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

4,8


ČÍSLO TÝDNE 4,8 právě tolik miliard korun vydělala Česká spořitelna na poplatcích a provizích. Je to o 6,7 procenta více než loni. Je zřejmé, že výnosy bank z poplatků po mnoha letech začínají opět růst. Banky tak nevydělávají jen na úrocích, ale i na dalších poplatcích za služby, které musí klienti často automaticky akceptovat.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5280
Kurz USD Americký dolar 1 USD 24,0550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2195
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,0510
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,1820
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0064
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více