Pro peníze na bydlení si chodí méně lidí, ale půjčují si víc


02. 11. 2017  08:48          komentáře (0)

Do bank a stavebních spořitelen si pro peníze na bydlení chodí méně lidí než loni, ale sumy, které se z nich nosí, jsou znatelně vyšší. Na hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření se zatím rozpůjčovalo přes 190 miliard korun. Zda se podaří bankám v hypotékách překonat loňský rekord, rozhodne listopad.  

Pro peníze na bydlení si chodí méně lidí, ale půjčují si víc
Průměrná výše hypotéky vzrostla nad 2,1 mil. Kč

Pokles počtu sjednávaných hypoték pokračuje. V srpnu bylo podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 8509 hypotečních úvěrů, což je o 8,4 % méně než loni ve stejném měsíci. V objemu se bankám podařilo loňský výsledek zopakovat, ale to jen díky neobvykle vysoké průměrné výši sjednávaných hypoték. Tento ukazatel podruhé v historii vystoupal nad 2,1 mil. Kč – konkrétně 2 119 687 Kč (y/y -168 000 Kč). Celkový objem v srpnu sjednaných hypoték činí 18,036 mld. Kč (y/y – 0,6 %).

Tržní podíly jednotlivých bank budou známy až po skončení 3. čtvrtletí, kdy své statistiky zveřejní Ministerstvo pro místní rozvoj. O pozici jedničky soupeří Hypoteční banka s Českou spořitelnou.

Hypoteční sezóna vstupuje do své druhé fáze a banky přichystaly celou řadu akčních nabídek, kterými jsme se detailněji zabývali v komentáři z minulého týdne „Banky nabízejí hypotéky se slevou“. Většina akčních nabídek se nyní týká poplatků nebo bonusů za sjednání úvěru. Úrokové sazby v tomto směru zůstávají stranou a v následujících měsících očekáváme jejich další vzestup.  

Podle dat serveru hypoindex.cz, který měří průměrnou úrokovou sazbu již poskytnutých hypoték, lidé si v srpnu v průměru půjčovali za 2,01 %. Oproti červenci tento ukazatel klesl o 1 setinu procentního bodu. S ohledem na srpnové zvýšení úrokových sazeb v Hypoteční bance, ČSOB, UniCredit Bank a Raiffeisenbank, což se obratem projevilo v našem indexu nabídkových sazeb hypoték, očekáváme v následujících měsících i nárůst FINCENTRUM HYPOINDEXU.

 

Stavební spořitelny poskytují méně úvěrů, ale jejich objem roste

Stavební spořitelny v srpnu sjednaly 31 702 ks (y/y +16,6 %) nových smluv o stavebním spoření a podařilo se jim i výrazně navýšit cílovou částku nových smluv. Meziročně tento ukazatel vzrostl o 28,6 % na bezmála 13 miliard Kč. Spořitelnám se znamenitě dařilo i v úvěrech, kterých sice poskytují o něco méně než loni – srpnu to bylo 6579 ks (y/y -1 %), ale celkový objem díky rostoucí průměrné výši úvěru meziročně vzrostl o 8,2 % a celková rozpůjčovaná suma činila 5,12 mld. Kč. Průměrná výše úvěru aktuálně dosahuje téměř 778 tisíc Kč.

Z pohledu tržních podílů si prim stále udržuje ČMSS, nicméně její pozice plynule oslabuje a v srpnu poprvé klesl její kumulativní podíl za celý rok pod 40 % celkového objemu sjednaných úvěrů ze stavebního spoření. Pokud bychom se podívali pouze na srpnové výsledky, tak podíl ČMSS činil 34,4 %. Druhá v pořadí byla Modrá pyramida (25,2 %) následovaná RSTS 23,8 %. S odstupem skončila SSČS (13,2 %) a Wuestenrot stavební spořitelna (3,4 %).

 

Listopad rozhodne

„Ač počty a objemy sjednávaných hypoték za výsledky loňského roku pozvolna zaostávají, stále se jedná o excelentní výkony vysoko nad dlouhodobými průměry. Do konce roku nyní zbývají necelé 4 měsíce, a i když si banky stále ještě udržují oproti loňsku 11miliardový náskok, finiš bude extrémně napínavý a rozhodovat se bude v listopadu. Loni zde banky poskytly hypotéky za neskutečných 30 miliard korun,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. „Osobně se domnívám, že loňský rok zůstane vlivem omezení hypoték jejichž částka převyšuje 80 % hodnoty nemovitosti (LTV) nepřekonán, bude to ale velmi těsné.“

Velmi dobře jsou na tom stavební spořitelny, kde o překonání loňského celoročního výsledku je již nyní prakticky rozhodnuto. „Spořitelny dosud sjednaly úvěry za téměř 40 miliard korun a svůj náskok, který aktuálně činí 8 mld. Kč, dál postupně navyšují. Vývoj na trhu s úvěry na bydlení hraje stavebním spořitelnám do karet (zdražující hypotéky, limitované hypotéky nad 80 % LTV, rostoucí příjmy českých domácností) a na objemových výsledcích stavebních spořitelen je to znát,“ uzavírá Libor Ostatek.  

Už nyní lze s jistotou konstatovat, že objem financování bydlení bude v letošním roce historicky nejvyšší. V součtu dosáhne objem bezmála 290 mld. Kč, u hypoték odhadujeme objem přes 226 mld. Kč a u úvěrů ze stavebního spoření přes 60 mld. Kč. Vloni poskytly banky a stavební spořitelny dohromady úvěry v objemu 280 mld. Kč.Pro peníze na bydlení si chodí méně lidí, ale půjčují si víc

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6565179580

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Česká ekonomika nakonec loni klesla „jen“ o

5,6 %


Podle dnes zveřejněných finálních údajů ČSÚ se ve 4.Q 2020 česká ekonomika meziročně propadla o 4,7 % mezičtvrtletně vzrostla o 0,6 %. Obě čísla jsou mírně lepší, než původní odhady. Za celý loňský rok se česká ekonomika snížila o 5,6 %. 


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1870
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6780
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7670
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2785
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7145
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3706
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více