Prodej aut se v USA škrábe z propasti


05. 08. 2020  00:53     Tomáš Volf     komentáře (0)

V sedmém měsíci se prodalo 14,52 mil. aut. Jedná se o třetí po sobě jdoucí měsíc kontinuálního růstu. Trend prodejů aut v USA se zlepšuje. 

Prodej aut se v USA škrábe z propasti
Z dlouhodobého pohledu se počty prodaných vozů měsíčně drží v pásmu 16 – 18 mil. Citelný pokles na 11,4 mil. vozů byl v březnu a na pomyslné dno padl trh s auty v dubnu, a sice na 8,6 mil. Od té doby čísla utěšeně rostou.  

Pořízení auta je dlouhodobým závazkem, a proto spadá do nákupu zboží dlouhodobé spotřeby. To se vyznačuje tím, že jeho nákup lidé v době nejistoty odloží. Optimismus s budoucími příjmy je v nákupu vozu klíčový. Dnešní údaj je sice dílčí, přesto vyznívá velmi pozitivně a může ukazovat na obrázek americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí tohoto roku. 

Jak se prodávají auta v dalších zemích 

Podíváme-li se do Evropy, zjistíme, že data nejsou zdaleka jednoznačná. Ve Francii se zaregistrovalo v červnu 233 tisíc aut, ale v červenci to bylo pouze necelých 179 tisíc., takže čísla klesají. Španělsko naopak hlásí slušný výkon prodejů nových aut, když se jich v červenci prodalo téměř 118 tisíc. Oproti červnu se jedná o znatelný nárůst. Navíc to byl nejlepší výsledek od loňského července. 

V ČR si lidé v červnu zaregistrovali nejvíce nových aut od loňského srpna, a sice 20 771. Obvykle se však v červnu registruje o 4000 nových vozů více. Registrace ojetin je na tom podobně. Těch bylo v červnu necelých 13 900 a jedná se tak o nejlepší výsledek od loňského listopadu. Letošní červen byl z tohoto úhlu pohledu nejhorším šestým měsícem od roku 2015. 

Dá se očekávat, že se bude situace na trhu s auty v dalších měsících stabilizovat a pomalu vracet k normálu. Podmínkou však je, aby se obnovila zahraniční poptávka. Prizmatem domácího trhu je klíčová obnova německé ekonomiky a na ní navázaná pracovní místa v ČR.  

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Prodej aut se v USA škrábe z propasti

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2005816529

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více