Průmysl padá, nové zakázky skomírají


07. 10. 2020  12:00     Tomáš Volf     komentáře (0)

Průmysl pokračuje v pozvolném propadu. V srpnu letošního roku průmyslová výroba meziročně klesla 5,5 %. Trhy čekaly její pád o 2,8 %.

Průmysl padá, nové zakázky skomírají
I když se situace v průmyslu zlepšuje, dlouhodobě se potýká s meziročním poklesem. Naposledy se domácí průmyslová výroba meziročně zvedla v březnu 2019. Tehdy se všeobecně hovořilo o zpomalování ekonomiky a o ochlazování zahraniční poptávky. Vše se pochopitelně změnilo s příchodem koronaviru.

Nové zakázky skomírají. Jejich hodnota meziročně klesla o 9,8 %. Dolů jdou především ty zahraniční, a sice o 11,1 %. Ty tuzemské klesly o 6,6 %. Problém je především v automobilovém průmyslu. Naopak nové zakázky vzrostly v odvětvích produkce počítačů a elektronických a optických přístrojů a zařízení.

V meziměsíčním vyjádření se situace může na první pohled jevit jako dobrá, protože za sebou máme tři měsíce kontinuálního růstu, avšak v srpnu již opět klesla o 0,9 %. Faktor, který může zkreslovat celkový obrázek je nízká srovnávací základna s předchozím měsícem.

Do konce roku se situace bude nejspíš pomalu zlepšovat, vše ale mají v rukou politici. Další omezení ekonomiky by znamenalo výraznější propad tempa průmyslu. Další podmínkou je dobrá kondice zahraniční poptávky. Pokud by k restriktivním opatřením ze strany vlády nedošlo, do konce roku se může situace pomalu zvedat.

 

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Průmysl padá, nové zakázky skomírají

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35231332227

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Ekonomická důvěra spotřebitelů je nejnižší od dubna


Ekonomická důvěra spotřebitelů šla výrazně dolů. Dle dnešních čísel z ČSÚ se snížila na 83,1b, což je nejhorší výsledek od letošního dubna, tedy od jarního zastavení ekonomiky. Méně lidí hodlá spořit, navíc se větší podíl lidí obává dalšího růstu nezaměstnanosti. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více