Půjčit si je snadnější, než dobýt pohledávku


13. 02. 2013  21:00     M.B.A.     komentáře (0)

Studie Světové banky ‘Doing Business Report 2013‘ říká, že podmínky pro podnikání se v Česku oproti předchozímu roku mírně zhoršily. Analytici ve studii hodnotí deset parametrů, které vypovídají, jak složitá je administrativa spojená s podnikáním, jaké je právní prostředí, daňové zatížení či svoboda obchodování. Ze zjištěných údajů mimo jiné vyplývá, že peníze si u nás můžete půjčit relativně snadno, ovšem dobýt svoji pohledávku už je mnohem těžší.

Půjčit si je snadnější, než dobýt pohledávku
Podle hodnocení studie ‘Doing Business Report 2013‘, ve které hodnotí Světová banka podmínky pro podnikání ve 185 zemích světa, je Česká republika na 65. příčce, což je oproti loňsku pokles o jedno místo.(zdroj: BusinessInfo.cz)
Mezi hodnocená kritéria patří také Získání úvěru, ve kterém odborníci Světové bankyzjišťují snadnost přístupů podnikatelů k penězům. Zde jsme obsadili53.pozici, což znamená, že získat v Česku úvěr není obtížné. Ovšemv hodnoceníúrovně Legislativní ochrany jsme skončili až na 79. místě. Tento parametr mj. sleduje ochranu práv věřitele, vyhodnocuje obtížnost vymáhání pohledávky a čas, za který dojde k uhrazení dlužné částky. Pro srovnání, Německo je na 5. místě, Maďarsko na 16., Polsko na 56. místě a před námi jsou na 69. příčce i Slováci.

Jak ukazuje aktuální statistika M.B.A. Finance, v posledních třech letech početpohledávek u právnických osob roste a jejich vymahatelnostpřitom klesá. „Nesplácené úvěry živnostníků a podnikajících fyzických osob, které máme ve správě, meziročně vzrostly o 13,8 % ataké výrazně narostla výše dlužné částky.Zatímco v roce 2010 dosahoval průměrný dluh z úvěru52.800 Kč, o rok později vzrostl na 71.750 Kč a v loni to bylo už přes 113.000 Kč.,“ ilustruje situaci tiskový mluvčí společnosti Vratislav Kopačka.

Hlavním faktorem, který zhoršuje vymahatelnost pohledávek vůči drobným podnikatelům, je nedostatek financí.Způsobuje to výrazné omezení státních i soukromých investice do větších celků, na kterých se živnostníci podílejí jako subdodavatelé. K dalšímu snížení objemu zakázek dochází díkyšetřenídomácností.A přidává se k tomu i druhotná platební neschopnost, která se tak rozšiřuje z jednoho podnikatele na druhého.

Umístění České republiky ve studii

Doing Business Report 2013

Oblast činnosti

umístění

Zahájení podnikání

140. místo

Zřízení skladu

74. místo

Přístup k elektřině

143. místo

Registrace nemovitosti

27. místo

Získání úvěru

53. místo

Ochrana investorů

100. místo

Placení daní

120. místo

Svoboda odchodu

68. místo

Řešení platební neschopnosti

34. místo

Legislativní ochrana

79. místoPůjčit si je snadnější, než dobýt pohledávku

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

19956946528

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5740


ČÍSLO TÝDNE - 5740 korun. Právě tolik bude činit dle rozhodnutí vlády tzv. paušální daň. Každý živnostník s příjmem do 800 tisíc korun ročně tak bude moci hradit sociální, zdravotní i daň v jedné paušální částce. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více