Reformy se začínají projevovat:
Hypotéky klesají!


21. 05. 2008  09:02     Miroslav Roch, Jan Boubín     komentáře (0)

V prvním čtvrtletí letošního roku poprvé poklesl meziročně objem poskytnutých hypotečních úvěrů ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2007.

V prvním čtvrtletí letošního roku poprvé poklesl meziročně objem poskytnutých hypotečních úvěrů ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2007.

Objem hypotečních úvěrů se tak snížil o 8,5 %.

V hodnotovém vyjádření činil objem hypoték za první čtvrtletí letošního roku celých 25,8 miliard korun. Jedná se o poměrně výraznou korekci s předchozími více než 40 % růstu objemu hypoték v minulých letech.

Vládní reforma: počátek poklesu hypotečního trhu

Na předpokládaném ochlazení zájmu o hypotéky se velkým způsobem podílela vládní opatření spojená s reformou veřejných financí. Hypoteční úvěry se po zavedení reforem staly pro mnoho lidí méně výhodnými než dříve.

Jedním z opatření, kterým se snížila výhodnost hypoték, je zavedení jednotné sazby daně z příjmu fyzických osob na 15 % ze superhrubé mzdy (23,1 % reálně z hrubé mzdy). Uznatelnost úroků z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření zůstala sice zachována, ale uznat lze pouze 15 % ze zaplacených úroků.

Pro lidi, kteří si mohli ještě za loňský rok uplatňovat 19, nebo až maximálních 32 % se jedná o výrazný pokles. U zaplacených úroků ve výši 90 000 korun za rok, které odpovídají hypotéce cca 2 miliony korun, mohl poplatník na daních ušetřit až 28 800 korun, pokud jeho příjem spadal už do 32 % sazby.

Pokud jeho příjem spadal do 25 % sazby, mohl na daních ušetřit až 22 500 korun.

Při 19 % sazbě ušetřil až 17 100 korun.

O tyto částky se reálně snížily poplatníkům náklady na splátky hypotečního úvěru.

Od začátku letošního roku si však odečte každý pouze 15 %, v našem případě ušetří pouze 13 500 korun.

Zatímco mohl dříve poplatník ušetřit až 2000 korun, dnes je to pouze 1000 korun měsíčně.

Inflace chladí zájem o hypotéky

Dalším opatřením, které se negativně projevilo na vývoj inflace a následně v nízkém zájmu o hypoteční úvěry, je zvýšení DPH z 5 na 9 %. Od nového roku tak nezdražily pouze potraviny, ale také nové byty a stavební práce, čímž pokračuje zdražování nových nemovitostí, které známe již z minulých let. Tento trend následně kopírují i nemovitosti starší.

Celková inflace, která činí na začátku roku už 7,5 % a patří k nejvyšším v EU, navíc zvyšuje nejistotu rodin a potenciálních žadatelů o hypoteční úvěry, zda budou mít i v budoucnu v důsledku zdražování na splátky a další náklady spojené s financováním pořízení nemovitosti.

Vysoká inflace způsobuje, že každý rok zaplatíme z loňské ceny zboží v hodnotě 10 000 korun o 750 korun více.

 Banky jsou obezřetnější, ale úroky ponechávají stejné

Na snížení hypoték má také podíl obezřetnější přístup bank ke klientům, které od začátku roku zpřísnily kritéria pro posuzování bonity a spolehlivosti klientů. Jedná se o jeden z důsledků americké hypoteční krize, která se začala přelévat do Evropy a banky se začaly obávat, aby krize nedolehla i na ně. Přístupnost hypoték se tak do určité míry omezila.

Překvapivě i po novém roce zůstaly úrokové sazby z hypoték na stejné úrovni, nebo se zvyšovaly jen mírně. Úrokové sazby kolem či pod 5 % tak můžete při srovnávání nabídek najít jak u České spořitelny, Komerční Banky, Hypoteční banky, ale i nové mBank a jiných.

Banky se tak snaží i přes zvyšování sazeb ČNB uchovávat své úrokové sazby na stejných úrovních.

Zdražení hypoték by totiž mohlo spolu s dalšími negativními opatřeními znamenat mnohem vyšší pokles objemu hypoték než je tomu v současnosti. I přes pokles hypotečního trhu v prvních třech měsících se ekonomové i představitelé bank shodují, že by za celý rok měl objem hypoték nakonec vzrůst o 10 - 15 %. I to je však poměrně výrazný pokles růstu oproti loňským 40 %.

 

 

TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci


Reformy se začínají projevovat: Hypotéky klesají!

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2202577460

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více