Reklama a skutečnost


16. 10. 2007  00:36     Tomáš Prouza     komentáře (0)

Nebylo by lepší neplatit úrok vůbec než se klientovi vysmívat tím, že mu jako roční odměnu za průměrný zůstatek 50 000 korun vyplatím pětikorunu? eBanka bez jakéhokoliv varování klientům snížila úrokovou sazbu u běžných účtů. Pravda, šlo o snížení z již tak mizerných 0,15 procenta na 0,01 procenta, i přesto jde ale o krok, který nesvědčí o příliš seriózním přístupu banky ke klientům.

Raiffeisenbank se nikdy na českém trhu příliš nedařilo prorazit, ale po akvizici eBanky přišla nedávno se sympatickou reklamní kampaní. Pod heslem „Banka inspirovaná klienty“ tvrdí, že nabízí výhodnější produkty, které pomohou každému ušetřit.

Nedávný krok, na který upozornil počátkem října server iDnes, ale ukazuje, že realita je úplně jiná (a nebo se banka nechává inspirovat velmi zvláštní skupinou záškodnických klientů). eBanka totiž bez jakéhokoliv varování klientům snížila úrokovou sazbu u běžných účtů. Pravda, šlo o snížení z již tak mizerných 0,15 procenta na 0,01 procenta, i přesto jde ale o krok, který nesvědčí o příliš seriózním přístupu banky ke klientům. Jde totiž o krok, který odhaluje skutečnou filozofii banky vůči klientům bez ohledu na to, co a jak se říká v reklamní kampani.

Někoho samozřejmě napadne, proč se vůbec úrokem ve výši 0,01 procenta obtěžovat. Nebylo by lepší neplatit úrok vůbec než se klientovi vysmívat tím, že mu jako roční odměnu za průměrný zůstatek 50 000 korun vyplatím pětikorunu? To bohužel nejde, protože obchodní zákoník v § 714 říká: „Nestanoví-li smlouva o běžném účtu něco jiného, platí banka majiteli účtu ze zůstatku peněžních prostředků na účtu úroky.“

Takže úrok se platit musí – a právě proto dnes u řady bank najdete úroky ve výši 0,01 nebo 0,05 procenta ročně. Litera zákona je tím naplněna a banka se nemusí s klienty dělit o zisk z využívání jejich peněz. Pokud by chtěla úroky zrušit úplně, musela by upravit smlouvy se všemi svými klienty – a také by byla pod mnohem větším tlakem ukázat, kde klientovi dává něco navíc výměnou za nulové úroky.

Než tedy uvěříte reklamě na banku, kterou inspirovali klienti, ověřte si, že to byli klienti podobní vám, a ne klienti, kterým přijde normální dávat své peníze bance k dispozici, aniž by za to chtěli nějakou odměnu.

 

 

Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora. Napsat mu můžete na adresu: blog@prouza.cz

www.finmag.cz 

 Reklama a skutečnost

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6436291602

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

500


ČÍSLO TÝDNE - 500 právě tolik miliard korun bude činit schodek státního rozpočtu v roce 2021. Navýšení schodku navrhla vláda a schválila poslanecká sněmovna. Jedná se o nejvyšší schodek v historii České republiky.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1670
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,7320
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7720
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2515
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7570
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3674
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více