Rekordní první čtvrtletí. Sazby na dalším minimu. Objem na dvojnásobku roku 2010!


08. 04. 2015  12:04          komentáře (0)

Pokles úrokových sazeb hypoték nebere konce. Fixní úrokové sazby klesají s menšími přestávkami od března 2009. Z aktuálních statistik makléřské společnosti GOLEM FINANCE vyplývá, že průměrná výše úrokové sazby, za kterou banky v březnu nabízely své hypotéky, klesla o dalších 6 setin na 2,24 %. Výsledkem je rekordní první čtvrtletí, očekáváme minimálně 34 mld. Kč v objemu poskytnutých hypoték.   

Rekordní první čtvrtletí. Sazby na dalším minimu. Objem na dvojnásobku roku 2010!
Je až neuvěřitelné, s jakou frekvencí banky sahají do svých úrokových lístků. Přenastavení sazeb hypoték oznámila v uplynulém měsíci Oberbank, Expobank, Hypoteční banka s ČSOB a v rámci pravidelných „hypodní“ také Raiffeisenbank. Ve většině případů šly sazby dolů, pouze Expobank úrokové sazby až na 1 letou fixaci nepatrně navýšila.

graf

 

Aktuální hodnota titulního indexu GOFI 70, který mapuje nabídky všech bank a s vysokou mírou pravděpodobnosti předpovídá vývoj trhem respektovaného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, dosahuje hodnoty 2,24 %. Přitom ještě loni v březnu se index potýkal s 3procentní hranicí. 

 

kalkulačka

 

 Tip: K porovnání dvou variant úvěru a modelaci průběhu splácení využijte naší kalkulačku Srovnání dvou hypoték.

 Při podrobnějším pohledu do cenových statistik je zřejmé, že největší pokles sazeb opět zaznamenaly hypotéky do 100 % zástavní hodnoty nemovitosti, které od loňského března již zlevnily téměř celý procentní bod. Aktuálně hodnota indexu GOFI 100 činí 3,34 %, loni v tom samém měsíci to bylo 4,27 %. Pokles sazeb tohoto typu hypoték v praxi znamená, že klienti mohou získat levné financování, aniž by při pořizování nemovitosti museli vynakládat vlastní prostředky. Na jednu stranu tento cenový posun znamená zlepšení dostupnosti bydlení, na druhou stranu může z dlouhodobého pohledu znamenat zvýšenou míru rizika nesplácení, které u 100% hypoték hrozí.

 

Variabilní sazby nechávají banky v klidu

Samotnou kapitolou jsou variabilní úrokové sazby. V rámci našeho monitoringu sazeb sledujeme vývoj variabilních sazeb navázaných na 1měsíční PRIBOR s garancí marže po celou dobu splácení. Průměrná nabídková sazba u tohoto typu hypotéky v březnu klesla o 4 setiny procentního bodu na 2,45 %. Vývoj v případě floatových sazeb není zdaleka tak dynamický, jako v případě fixních sazeb a tak se propast mezi oběma ukazateli měsíc co měsíc zvětšuje. Průměr fixních sazeb je nyní o 21 setin procenta níže, což je zcela výjimečná situace. V zemích s rozvinutou nabídkou variabilních sazeb bývá tento rozdíl minimálně 0,5 procenta, ale v opačném směru, tzn. ve prospěch variabilních sazeb.

 

Další rekord na dosah. Objem hypoték v 1. čtvrtletí hravě překoná rekord loňského roku, 30,3 miliard korun

Objemy sjednaných hypoték raketově rostou. Nadmíru příznivé úrokové sazby a dostupnost hypoték jsou však pouze předpokladem dosažení nadprůměrných výsledků. Klíčovou roli nyní hraje oživení na realitním trhu, ke kterému došlo v loňském roce v souvislosti s obratem prodejních cen bytů a nyní ještě nabírá na síle. Kromě růstu prodejů stávajících nemovitostí navíc pozorujeme oživení v oblasti výstaveb rodinných domů a bytových jednotek, které působí jako zásadní stimul nárůstu průměrné půjčené částky. Průměrná výše hypotéky v letošním roce zatím neklesla pod 1,73 milionu korun, přitom loňským průměrem bylo 1,65 mil. Kč. Výsledek prvního čtvrtletní očekáváme minimálně nad hranici 34 miliard korun sjednaných hypoték, což je více než dvojnásobek roku 2010, kdy byl sjednán objem pouze 15,9 mld. Kč.

 

První dva měsíce letošního roku byly co do objemu poskytnutých hypoték rekordní. V obou měsících banky překonaly 10 miliardovou hranici, což se bankám nikdy před tím nepodařilo a s velkým očekáváním, podpořeným celou řadou akcí, banky vstupovaly do třetího měsíce. Loni v březnu objem sjednaných hypoték dosáhl 13,8 miliard korun, letos to může být i více. Z kusých informací, které máme od jednotlivých hráčů na trhu, to vypadá, že se objem v březnu sjednaných hypoték může dostat nad loňskou hranici a dokonce se přiblížit až k 15 miliardám. Oficiální březnové výsledky budou známy 22. dubna. Už nyní je však zřejmé, že výsledky letošního 1. kvartálu překonají dosavadní maximum roku 2014. Loni to bylo 30,3 mld. Kč.

 

Indexy míří ke 2 procentům

Co se týče budoucího vývoje úrokových sazeb tak očekáváme další pokles. Březnový FINCENTRUM HYPOINDEX bude s vysokou pravděpodobností následovat nabídkový index GOFI 70 a klesne ke 2,20 %. Zároveň pozorujeme, že na mezibankovním trhu opět došlo ke korekci sazeb směrem dolů a obnovení klesajícího trendu. Banky v prvních dubnových dnech pokračují v cenových akcích, takže očekáváme, že cenový průměr nabídkových sazeb klesne v průběhu dubna pod 2,20 %. 

 

grafy

 

Jedna věc je však statistika a druhá věc je praxe. V individuálních případech již klienti mohou získat úrokovou sazbu hluboko pod 2 procenty. Konečná výše se totiž odvíjí od účelu, volby fixace a především bonity a vyjednávacích schopnostech klienta. Pokud chcete mít kompletní přehled o nabídce bank a jistotu, že lepší podmínky byste v danou chvíli jinde nezískali, spojte síly se zkušeným hypotečním specialistou, který se navíc postará o celý proces vyřízení hypotéky. 

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, patria.cz, banky

 

 

 Rekordní první čtvrtletí. Sazby na dalším minimu. Objem na dvojnásobku roku 2010!

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11509000994

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6260
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7025
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8990
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2595
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více