Rok 2021 se může stát rokem naděje. Bude růst ekonomika, ale i nezaměstnanost


30. 12. 2020  00:34     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Rok 2021 bude rokem naděje. Naděje lidí ve zlepšení současných problémů a starostí. Nové vakcíny proti koronaviru, růst ekonomiky k normálu, snížení inflace, ale na druhou stranu i zvyšování nezaměstnanosti. Kromě toho také mnoho nových příležitostí v oblasti elektronizace všech stránek našich životů.

Rok 2021 se může stát rokem naděje. Bude růst ekonomika, ale i nezaměstnanost
Rok 2021 přinese mnoho změn. S největší pravděpodobností se bude jednat o změny k lepšímu. Po trošku pochmurném roku 2020, který byl plný nejistot, překontných změn i omezování, příchází naděje, kterou je nová vakcína proti koronaviru, která se začne masivně aplikovat. Nárok na očkování by měl mít každý. Zda bude vakcína účinná i proti nejrůznějším rychlým mutacím koronaviru, se ještě ukáže.

Ve vakcíně a očkování je naděje, že už dojde k ukončení masivních omezujících opatření a utlumování ekonomiky. 

Využít příležitosti a potenciálu - digatalizace všude, kam se podíváme

Důležité také je, abychom nepromarnili příležitosti, které nám koronavirová krize přinesla. Jedná se zejména o schopnost rychle a efektivně reagovat na podobná ohrožení v budoucnu. Tou cestou je masivní digitalizace ekonomiky a mnoha dalších činností. Zejména ve školství se jedná o cestu, které se nevyhneme. To samé platí i pro širší uplatňování home office, tedy práce z domova nebo elektronické komunikace se státní správou a bankami.

Jakákoliv osobní přítomnost na úřadě, v bance nebo třeba i v práci, by měla být vždy nahraditelná i elektronickou formou. 

Rok 2021 je i naděje pro ekonomiku

Ekonomika má už v příštím roce růst. Po letošním útlumu o více než 7 procent, který byl doprovázen relativně vysokou inflací, aby měl být příští rok už ve znamení růstu o 3,3 procenta. Nenahradíme tak sice ještě současný pokles, ale jedná se o otočení směru k růstu ekonomiky i našich příjmů. Pokud dojde k úspěšnému masovému očkování, které bude funkční, dojde k zásadnímu zvýšení důvěry spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku. Mohlo by tak dojít k masivnímu utrácení a investicím. Nárůst nezaměstnanosti tak nemusí být nakonec nijak fatální. Propuštění zaměstnanci a lidé ukončující živnosti mohou velmi rychle získat zaměstnání nové, a to jak ve službách, tak i v průmyslu.

Naděje pro politiku

V roce 2021 se budou konat nejdůležitější volby, tedy volby do Poslanecké sněmovny. Tyto volby ovlivní další směřování naší země. V zásadě jsou dvě reálné možnosti povolebního uspořádání, o které se bude hrát. Buď bude pokračovat vláda s dominancí hnutí ANO, s libovolnými partnery, kteří budou ochotni s hnutím spolupracovat, nebo dojde ke změně a moci se chopí součástaná opozice, tedy liberálně pravicová část politického spektra. Dvě nové koalice se totiž mohou stát velkým nebezpečím a překážkou pro pokračování vlády ANO. 

Dovolil bych si však jeden odhad, který může znít dost divoce. Je ale reálně dost možné, že se jedna z koalic do sněmovny vůbec nedostane. Může se o to zaslouži jak větší přitažlivost liberální koalice v čele s Piráty ve spojení s hnutím STAN, tak i vznikající projekt Mikuláše Mináře, který může slabší pravicové koalici ubrat potřebné hlasy k dosažení mety 15 procent. Spojení tří stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09, totiž nemusí získat v součtu tolik hlasů, jak to dle předvolebních průzkumů vypadá.

Ať už to dopadne jakkoliv, a doufejme, že pro Českou republiku a její občany co nejlépe, bude stát před novou vládou mnoho výzev, který bude muset řešit.Rok 2021 se může stát rokem naděje. Bude růst ekonomika, ale i nezaměstnanost

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6546079063

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Česká ekonomika nakonec loni klesla „jen“ o

5,6 %


Podle dnes zveřejněných finálních údajů ČSÚ se ve 4.Q 2020 česká ekonomika meziročně propadla o 4,7 % mezičtvrtletně vzrostla o 0,6 %. Obě čísla jsou mírně lepší, než původní odhady. Za celý loňský rok se česká ekonomika snížila o 5,6 %. 


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1870
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6780
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7670
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2785
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7145
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3706
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více