Sazby hypoték v srpnu rostly


08. 09. 2017  00:35          komentáře (0)

Průměrná nabídková sazba hypoték roste napříč celým spektrem. V březnu začaly růst sazby hypoték pokrývající více než  80 % hodnoty nemovitosti (LTV), nyní už se pozvolna přidaly i úvěry do 80 % LTV. Ceny hypoték jsou vlivem vzájemné konkurence bank stále ještě na velmi příznivých úrovních, ale tlak na jejich růst je enormní.

Sazby hypoték v srpnu rostly
Fixní sazby. Zdražují už i hypotéky do 80 % LTV

Průměr nabídkových sazeb roste. A to i úvěrů do 80 % LTV, které nejsou ovlivněny regulací ČNB a jejichž sazby dosud spíše stagnovaly nebo dokonce mírně klesaly. Index GOFI 70 mapující napříč všemi bankami vývoj nabídkových sazeb hypoték s LTV do 70 % v srpnu stoupl z červencových 2,09 % na 2,14 %. A stejným směrem se vydal i index GOFI 80, jehož hodnota meziměsíčně vzrostla z 2,01 na 2,05 %. Oproti loňskému roku, kdy už sazby mířily ke svému historickému dnu (dosáhly na něj v říjnu 2016), je nyní index GOFI 70 o 22 bazických bodů výše.

 

1

Hlavním důvodem růstu je permanentní nárůst ceny peněz na mezibankovním trhu. V případě „5letých peněz“ je nyní cena zhruba na úrovních 1. Q 2014 – tzn na více než 3letém maximu. Přitom je třeba si uvědomit, že v únoru 2014 při obdobné ceně zdrojů index GOFI 70 dosahoval hodnoty 3,01 %. Tlak na ziskové marže je enormní a jen díky vyšponované vzájemné konkurenci se sazby drží na stávající úrovni. Růst nabídkových sazeb je však podle našeho názoru nejspíše nevyhnutelný, stejně jako nárůst reálně sjednávaných sazeb. Jejich ukazatelem je FINCENTRUM HYPOINDEX, který v červenci zatím ještě klesal z 2,04 % na 2,02 %, ale v srpnu, nejpozději v září očekáváme i v tomto případě obrat trendu.

 

2

Hypotéky nad 80 % LTV už mají hlavní zdražování za sebou

 

Pouze mírný růst sazeb vidíme u indexů mapující hypotéky v regulovaném pásmu 80 – 90 % LTV, kde hlavní vlna zdražování přišla v letošním březnu. Tedy těsně před tím, než banky musely začít redukovat objemy poskytovaných hypoték v tomto pásmu LTV. Cenové navýšení zdá se zafungovalo, poptávka se zmenšila a bankám se podle všeho daří dodržovat centrální bankou doporučenou 15% kvótu na produkci v tomto pásmu LTV. Konkurenční tlaky v tomto pásmu nejsou tak velké jako u výše uvedené kategorie hypoték a ceny vysokoeltévéčkových hypoték jsou nyní možná lehce nadsazené, proto stávající hladinu považujeme za stabilizovanou i pro případ dalšího nárůstu ceny zdrojů.

 

Plovoucí sazby zvedá nárůst PRIBORU

 

Růst sazeb se nevyhýbá ani úvěrům s plovoucí úrokovou sazbou. 1M PRIBOR, na který je navázána většina zdejších hypoték s plovoucí sazbou, v srpnu vzrostl poprvé po 23 měsících opustil hladinu 0,20 % a vzrostl na 0,34 %. Index GOFI 70 VAR reagoval v srpnu nárůstem o 3 setiny procentního bodu na 2,33 %. Sazba PRIBOR reaguje na zvýšení sazeb ČNB.   

 

Množí se akce na poplatky

 

Banky s ohledem na nepopulární zvyšování sazeb, které bude v tomto měsíci s velkou pravděpodobností pokračovat, zařazují do svých nabídek více akčních nabídek zacílených na poplatky. Kampaňovou slevu na poplatek za odhad krátce za sebou oznámily Hypoteční banka a Komerční banka, která navíc dočasně neúčtuje ani poplatek za vyřízení úvěru. Při porovnání cenového výhodnosti je nutné pokaždé zohlednit jak sazbu, tak případné další poplatky a některé banky poplatek za zpracovaní úvěru neúčtují standardně.

……………………………..

 

LTV (loan to value ratio) – poměr mezi výší úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti

PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate) - průměrná sazba, za kterou jsou si banky navzájem ochotny půjčit na českém mezibankovním trhu peníze.
Sazby hypoték v srpnu rostly

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6100809780

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

250


ČÍSLO TÝDNE - 250 právě tolik miliard korun budou na kompenzacích a náhradách škod požadovat po vládě tuzemští obchodníci a poskytovatelé služeb, jejichž provozovny vláda protizákonně uzavřela. Usnesení vlády, které obchody a provozovny uzavřelo zrušil Ústavní soud.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1790
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6780
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7915
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2380
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,8175
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3698
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více