Sazby na dolaru pro dnešek beze změny


27. 01. 2022  08:57     Tomáš Volf     komentáře (0)

Americká centrální banka podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na stávající úrovni 0,25 %. Žádné překvapení trhů se tedy nekoná, přesto bankéři přesunou svou pozornost z trhu práce na inflaci.

Sazby na dolaru pro dnešek beze změny
Nákupy dluhopisů skončí již v březnu neboli finanční injekce pro americkou ekonomiku se blíží k závěru. Je velmi pravděpodobné, že FED zvedne sazby poprvé právě v březnu.

Již na předchozím zasedání FED upozornil, že letos i příští rok utáhne měnovou politiku 3krát. Sazby by se tam letos mohly dostat k 1 % a příští rok ke 2 %. Zde se však otevírá prostor pro velké spekulace o tom, že zda FED nezvedne sazby vícekrát, nebo o více než o 25 bodů.

FED si přesunutí pozornosti na inflaci může dovolit, protože do teď se spíše soustředil na trh práce. Ten v poslední době vykazuje známky slušné kondice, a i když nedošlo ještě k plnému zotavení, vše je na dobré cestě. Potvrzují to data o samotné nezaměstnanosti, ale i o tempu tvorby pracovních míst nebo o počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti.

ECB zatím počítá s tím, že letos se sazbou hýbat nebude. Podobně je na tom i britská centrální banka. Na druhé straně ČNB a další banky středoevropského regionu zvedají sazby už řadu měsíců a stále ujišťují trhy, že budou pokračovat, dokud to bude nutné. Zatím je to však s nevalným účinkem, protože rostou jak sazby, tak ceny zboží na pultech obchodů.

Americký dolar je bezprostředně po dnešním jednání FEDu klidný a obchoduje se v blízkosti 1,1285 EURUSD a 21,68 USDCZK. Jakákoli informace o rychlejším či prudším zvyšování sazeb povede k posílení dolaru. Dá se předpokládat, že koncem tohoto roku bychom se mohli dostat pod hladinu 1,1000 EURUSD.


Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czSazby na dolaru pro dnešek beze změny

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23415579984

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6440
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,7240
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6935
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,1920
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,4965
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9488
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více