Sazby roztávají. Dostupnost bydlení nikdy nebyla lepší


09. 08. 2012  08:19     Luboš Svačina     komentáře (0)

Hypotéky vlivem nejrůznějších akčních nabídek a vzájemného soupeření bank v červenci opět zlevnily. Hypotéku s pětiletou fixací nyní banky nabízejí za 3,50 %. Navíc klienti další tisícikoruny mohou ušetřit na snížených poplatcích za vyřízení nebo správu úvěru. Nikdy v historii nebyla finanční dostupnost vlastnického bydlení na lepší úrovni. V Praze si hypotéky poprvé ukousnou z příjmů domácností méně než polovinu.

Průměrná úroková sazba hypoték s 5letou fixací a 70% LTV (GOFI 70) v průběhu července poklesla o 2 setiny procentního bodu na 3,50 %, což znamená dosažení dalšího historického minima. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní sazby o 0,67 procenta níže, neboť v červenci 2011 hypotéky se stejnými parametry banky nabízely v průměru za 4,17 %. Obdobný trend, tedy meziměsíční pokles, jsme zaznamenali také v případě hypoték do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), které oproti červnu zlevnily o 4 setiny procentního bodu na 3,62 % a levnější jsou i 100% hypotéky, jejichž průměrná úroková sazba klesla na 4,95 %. 

 .    

Nabídkové vs. skutečné sazby hypoték

 

Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték podle serveru hypoindex.cz v červnu klesla z 3,68 na 3,61 procenta. Vzhledem k vývoji nabídkových úrokových sazeb a zejména indexu GOFI 70, který vykazuje vysokou míru korelace s ukazatelem HYPOINDEX a pro měsíc červen signalizoval v dvouměsíčním předstihu sazbu 3,62 %, očekáváme, že HYPOINDEX během 2 měsíců (července a srpna) překoná své minimum z prosince loňského roku a prolomí hranici 3,56 %.

 

Hypotéky zpřístupňují vlastnické bydlení

 

Kromě úrokových sazeb pokles cen vykazují také byty. Průměrná cena bytů (všechny kraje ČR, všechny kategorie bytů) během uplynulých 7 měsíců klesla o více než 100 tisíc korun. Vzájemná interakce nízkých úrokových sazeb a klesajících cen nemovitostí společně vytváří výborné podmínky pro pořízení vlastního bydlení.

 

Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část příjmů domácnosti spolkne splátka hypotečního úvěru, klesl v případě 85% hypotéky meziměsíčně o 6 desetin procentního bodu na 28,2 % (celá ČR). V Praze, kde si hypotéky ukrajují z příjmů domácností největší díl, nyní domácnost poprvé vynaloží na splátku hypotéky odpovídající průměrné ceně bytu (3,36 mil. Kč) méně než polovinu svého čistého měsíčního příjmu.

.

. .  

Index návratnosti bydlení (INB) v červenci poklesl (všechny byty, celá ČR) ze 4,07 let na rovné 4 roky. Přeloženo z řeči čísel tento posun znamená, že k uhrazení průměrné ceny bytu nyní stačí české domácnosti 4násobek ročního čistého příjmu. Přitom ještě loni v červenci se index návratnosti bydlení pohyboval na úrovni 4,4 let.

 . . .

        Poznámka: zelené sloupce znamenají meziměsíční zlepšení, červené zhoršení, modré stagnaci

 .

V následujících měsících očekáváme, že sazby dosáhnou svého nového dna a budou spíše stagnovat. Jedinou výjimkou jsou variabilní úrokové sazby, kde očekáváme, že se v druhé polovině prázdnin projeví snížení základních úrokových sazeb ČNB, o kterém centrální bankéři rozhodli na sklonku června. Dostupnost bydlení podle našich odhadů se udrží na stávajících úrovních minimálně po celé 3. čtvrtletí 2012.Sazby roztávají. Dostupnost bydlení nikdy nebyla lepší

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6436749292

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

500


ČÍSLO TÝDNE - 500 právě tolik miliard korun bude činit schodek státního rozpočtu v roce 2021. Navýšení schodku navrhla vláda a schválila poslanecká sněmovna. Jedná se o nejvyšší schodek v historii České republiky.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1670
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,7320
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7720
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2515
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7570
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3674
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více