Sdílení bankomatů? Konec poplatků za výběr z bankomatu


10. 07. 2022  18:59     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Některé banky začaly jednat o sdílení bankomatů svými klienty. Nejdále v tomto postoupily Komerční banka a Moneta Money Bank. Tyto banky si začnou sdílet bankomaty a jejich klienti budou mít výběry z bankomatů obou bank zdarma. Navíc se oběma bankám sníží výrazně náklady. Video reportáže v článku!

Sdílení bankomatů? Konec poplatků za výběr z bankomatu
Sdílení funguje napříč sektory

Sdílení bytů, sdílení automobilů, sdílení kanceláří. To vše již dnes ve světě i v České republice běžně funguje. Výhodou jsou nížší ceny, úspora nákladů a dostupnost. Inspirovat se nechaly i některé banky, které začaly uvažovat a některé i realizovat sdílení bankomatů.

Bankomaty jsou pro banky nákladné

Zajišťování hotovosti pro klienty a údržba značného počtu bankomatů je velmi nákladnou záležitostí. Nákladdy zvyšuje pravidelné doplňování hotovosti specializovanými službami, jejich údržba, rozšiřování bankomatové sítě i bezpečnost výběru. Pro klienty banky je navíc výběr z bankomatu vlastní banky až na úplné výjimky zdarma. 

Příjem tak banky realizují zejména u výběrů ze strany klientů jiných bank. Takový výběr hotovosti může stát i 50 korun.

Jak to nyní reálně vypadá? Téměř v každém nákupním centru či náměstí nachází klienti velké množství bankomatů různých bank, které si je všechny zajišťují na své náklady. Pokud jste klientem Air Bank a její bankomat zrovna nenaleznete, nezbude vám než si hotovost vyzvednout u jiné banky. Za to ale zaplatíte poplatek. Stačilo by přitom sdílení bankomatů a žádný poplatek by ani nebyl potřeba.

Právě poplatek za výběr z bankomatu cizí banky byl bankami odůvodňován tak, že banka má se správou a údržbou bankomatu velké náklady a tudíž by výběr měl cizí klient zaplatit. Proč jsou ale tyto náklady tak vysoké? A proč musí banky udržovat obrovské množství bankomatů? To vše v době, kdy si banky zakládají na ekologickém přístupu a úspoře energií?

Sdílení bankomatů již začalo

Některé banky se rozhodly již situaci řešit. Konkrétně jde o Komerční banku a Monetu Money Bank. Tyto banky se rozhodly pro své klienty sdílet své bankomaty. V praxi nejde pouze o to, že klient Monety si zdarma může vybrat z bankomatu Komerční banky a naopak, ale jde zejména o to, že banky mohou radikálně snížit počet svých bankomatů. V nákupním centru, kde bude mít bankomat Komerční banka, už ho prostě nemusí mít Moneta. Banky si tak mohou rozdělit místa se svými bankomaty a téměř polovinu bankomatů zrušit, aniž by byly jejich klienti jakkoliv postiženi tímto snížením. Místo dvou bankomatů bude klientům těchto bank na každém místě stačit jeden.

Kdyby se k projektu přihlásily i další banky, mohl by radikálně poklesnout celkový počet bankomatů a místo 10 by na jednom místě stačily bankomaty dva nebo tři. 

"Sdílení bankomatů je velmi dobrá cesta jak výrazně snižovat náklady bank a neefektivní systém bankomatové sítě, aniž by byly postiženi klienti bank. Ti naopak mohou vydělat tím, že jim nebude hrozit poplatek za výběr z bankomatu partnerské banky. Toto je cesta, kterou by se moderní bankovnictví mělo v 21. století ubírat", komentuje poslední vývoj poslanec a majitel serveru Bankovní poplatky Patrik Nacher.
Sdílení bankomatů? Konec poplatků za výběr z bankomatu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28509465568

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více