Seriál začínajícího investora do drahých kovů, 1. díl:
Proč a jak investovat do zlata a stříbra?


28. 12. 2013  01:37     AuPortal     komentáře (2)

Možná do fyzického zlata nebo stříbra už investujete, nebo se teprve chystáte. Proto jsme pro vás s jedním z tradičních prodejců investičních kovů, společností AuPortal, připravili čtyřdílný investiční seriál. Věříme, že Vám přijde vhod, hlavně pokud investice ve zlatě zvažujete nebo s nimi začínáte. Od vás zkušenějších uvítáme zase postřehy v diskusi.

Seriál začínajícího investora do drahých kovů, 1. díl: Proč a jak investovat do zlata a stříbra?
Tvrzení, že drahé kovy mají být přirozenou součástí investorského portfolia, platilo i v dobách ekonomické prosperity. Zlato a stříbro české investory láká, i když zatím netvoří doporučených 10 % portfolia.

Investičními kovy proti inflaci

Investiční kovy hrají v portfoliu běžného investora spíše roli uchovatele hodnoty, než investičního nástroje, který může přinést velké zisky. Cena investičních kovů se sice mění v závislosti na hospodářských a politických faktorech, jeho hodnota přesto zpravidla zůstává stabilní. Fakt, že investiční zlato osvobozeno od DPH je už jen příjemný bonus.

Můžeme uvést jednoduchý příklad. Populární limuzína Henryho Forda model T, která dostala Ameriku na kola, stála v roce 1916 přibližně 360 dolarů. To bylo v té době v přepočtu asi 17 a půl unce zlata. Dnes si za 360 dolarů nové auto rozhodně nekoupíte, ale za 17 a půl unce zlata s přehledem ano.

Graf níže ilustruje změnu hodnoty peněz, zlata a stříbra v posledních letech. Je vidět, že investiční kovy dokáží vložené úspory také zhodnotit. Ten kdo investoval před rokem 2009 pět tisíc korun do investičního stříbra, svůj vklad dokonce ztrojnásobil.

.

zlato

.

Fyzické zlato a stříbro lépe než papírové

„Obchodní a centrální banky mají jediné skutečně významné aktivum. Tímto aktivem je důvěra veřejnosti,“ prohlásil kdysi E. Gerald Corrigan, významný americký bankéř.

Jestliže máte dostatek volných finančních prostředků a chcete spekulativně zbohatnout, obchodujte s takzvaným „papírovým zlatem“. Pro začínající investory je ovšem rozumnější držet se výše zmíněné funkce investičních kovů a investovat lépe do fyzického zlata a stříbra.

Papírové zlato vás totiž na rozdíl od fyzického tolik neochrání před virtualitou peněz, inflací a rozhodnutím bank a mocných finančních institucí. Navíc množství papírového zlata neodpovídá skutečnému množství uloženého zlata. Máte vlastně jen „bezcenný“ papír na zlato, které reálně neexistuje. Dokazuje to například letošní případ holandské banky ABN Amro, která oznámila svým klientům, že fyzické zlato, které jejím prostřednictví zakoupili, není k dispozici a že klienti budou kompenzováni finančně.

Nad úspory a majetkem uloženým do investičního zlata máte lepší kontrolu. Nenesete důsledky rozhodnutí cizích stran. To jak rychle lze úspory znehodnotit ukázala nedávno například ČNB.

Aby byla protiinflační bariéra dostatečná, měl by střadatel investovat pravidelně a dlouhodobě. Konzervativním cílem investora by pak mělo být až 20 % portfolia v drahých kovech.

Aktuální cena zlata, prémium a spread prodejce

Jako investor si hlídejte hlavně aktuální cenu zlata, kterou určuje burza, prémium – marži obchodníka, která se s cenou kovu mění a spread prodejce, tzn. cenový rozdíl mezi prodejem a výkupem drahého kovu. Spread a prémium, které by měly být co nejnižší, by při výběru vhodného prodejce investičních kovů měli hrát hlavní roli.

Aktuální cenu zlata a stříbra naleznete například zde: auportal.cz

Podrobnější historický vývoj cen investičního zlata naleznete pak třeba zde: kurzy.cz

Poslední tři roky osciluje cena zlata přibližně mezi 1 200 až 1 800 dolary za trojskou unci. Aktuální cena zlata je právě na spodní hranici a analytici předpokládají její růst.

Investiční cihly, slitky, mince a sběratelské mince

Investovat do zlata a stříbra je poměrně snadné. Mezi produkty z investičních kovů, od cihel, přes slitky až po sběratelské mince si vybere jak drobný, tak i velký investor. Každý by měl zvážit objem peněz, který je s to pravidelně investovat a na základě toho volit optimální produkt. Platí, že menší gramáž kovu slibuje větší marži obchodníkovi. Na druhou stranu, drobnější mince a slitky jsou zase lépe směnitelné.

.

VÍCE O ZLATĚ NALEZNETE V NAŠÍ SPECIALIZOVANÉ SEKCI

.

Výběr vhodného prodejce

V průběhu finanční krize posledních let se na trhu objevilo nepřeberné množství prodejců investičního zlata a stříbra. To s sebou nese také riziko, protože ne všichni prodejci dodržují standardy, které by měly být samozřejmé. Jaké by měly tyto standardy být a na co si dát pozor při výběru prodejce investičních kovů se dozvíte v příštím díle seriálu pro začínající investory.Seriál začínajícího investora do drahých kovů, 1. díl: Proč a jak investovat do zlata a stříbra?

Re: Cena zlata
Řekl bych, že je graf jen ilustrační a má prezentovat vývoj hodnoty tří proměnných v minulosti. Vypa...
Cena zlata
Proc neni v prvim grafu prvniho clanku serialu znazornen propad ceny (tim i hodnoty) zlata mezi r.2...
Diskutovat (2)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

23312093810

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792