Seriál začínajícího investora do drahých kovů, 2. díl:
Na co si dát pozor při nákupu investičního zlata


13. 01. 2014  15:50     AuPortal     komentáře (1)

V prvním díle seriálu jsme si řekli, proč a jak investovat do zlata. Nejdůležitějším krokem pro běžného střadatele, který chce investovat do kovů, je výběr spolehlivého a seriózního prodejce. Ve druhém díle našeho seriálu se proto dočtete, jaké by měly být standardy při nákupu investičního zlata a na co si dát pozor.

Seriál začínajícího investora do drahých kovů, 2. díl: Na co si dát pozor při nákupu investičního zlata
Vyšší poptávka po investičních kovech v období ekonomické krize vedla mimo jiné také k nepřehlednému boomu prodejen a prodejců investičních kovů. Praxe ukazuje, že ne všichni reprezentanti tohoto podnikání dodržují základní pravidla, která by měla v obchodování s investičními kovy platit. Následují doporučení, kterých byste se měli držet při výběru seriózního prodejce investičních kovů.

.

zlato1

.

1. Registrace u institucí s autoritou

Za jistou známku serióznosti prodejce investičních kovů platí registrace u ČNB a Českého puncovního úřadu. Tato registrace se ale trochu nešťastně týká pouze prodejců investičních mincí, nikoli prodejců investičních slitků. Navíc tyto instituce nejsou kontrolními orgány, které by dále dohlížely na počestnost obchodníků. Proto registrace u těchto prodejců není sama o sobě garantem serióznosti prodejce.

2.  Internetová doporučení a původ zboží

Jedním z indikátorů důvěryhodnosti mohou být bezpochyby věrohodné certifikace spotřebitelů, buď od renomovaných internetových srovnávačů jako je Heuréka nebo členství v APEK apod.

Prodávané zboží by mělo zároveň pocházet od renomovaných a známých mincoven a rafinérií jakými jsou například Argor Heraeus, Austrian Mint nebo například Perth Mint.

3. Menší gramáž kovu slibuje větší marži obchodníkovi

Před nákupem byste měli dobře zvážit investovanou částku a formu kovu, do které chcete investovat. Pakliže máte dostatek prostředků a chcete investovat do zlata ve větším objemu, je rozumnější koupit větší slitek nebo cihlu, než nakupovat po menších slitcích nebo cihličkách, na kterých má obchodník větší marži. Pravda, nákup drobnějších mincí a slitků má i své výhody, jako jsou vyšší likvidita nebo ročníková sběratelská hodnota, ale nátlak od prodejce je vždy nemístný.

Obecně platí pravidlo, že je lepší nakupovat mince než slitky, protože mají větší dělitelnost, menší spread (viz níže), ražba je u nich garancí ryzosti a jsou navíc zákonným platidlem. Nákup sběratelských mincí, u kterých prodávající avizuje vysokou přidanou historickou hodnotu, doporučujeme pouze velmi informovaným zákazníkům.

4. Cena a prémium

Obchodní cenu zlata určuje obchodování na burze a aktuální cenu lze najít na internetu. Konečnou cenu investičního zlata ovšem ovlivňuje také prémium (což je součet všech nákladů a marží na cestě od výrobce k zákazníkovi, včetně marže pro obchodníka). Zákazník by si měl hlídat také tzv. spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou daného produktu. Spread by měl být co nejměnší.

Před nákupem si jistě srovnejte ceny jednotlivých prodejců. Pakliže se cena stejného produktu u dvou různých prodejců významně liší, může to u dražšího prodejce znamenat také širší a kvalitnější paletu služeb (kamenné pobočky, zpětný odkup, apod.). Tento rozdíl v ceně, by ale měl být u větších slitků (deset a více gramů) pouze v řádech stokorun. U drobných jedno až pěti gramových slitků se cena zpravidla liší v řádech deseti až stokorun. V případě větších slitků může být ovšem cenový rozdíl až v řádech tisíců.

5. Fixace ceny

Seriozní prodejci fixují ceny nakupovaného kovu. Někteří prodejci fixaci ceny, tedy garanci ceny, kterou v čase objednávky prodejce udává, nabízejí, ale skutečnost bývá jiná. Mnoho prodejců fixuje cenu až po zaplacení nebo převodu peněz na účet, čímž se může konečná cena ještě měnit. Informujte se dobře u svého prodejce, zda uváděná cena v e-shopu platí při objednání nebo se odvíjí od ceny na burze v čase zaplacení zálohy apod.

6. Zpětný odkup investičního kovu

Tuto službu by měl nabízet snad každý seriózní prodejce investičních kovů. Skutečnost je bohužel často jiná. Když máte štěstí, dojde k absurdní situaci, kdy vás obchodník, u kterého jste kdysi zlato koupili, pošle ke konkurenci, která zlato odkoupí. Jestliže vám bude prodejce tvrdit, že nemůže váš zlatý slitek vykoupit, protože má poškrábaný obal, pochází ze starší edice nebo vám nebude chtít vykoupit minci s argumentem, že nemá certifikaci, vězte, že jde o nepravdivou informaci a takovému obchodníkovi se vyhněte. Obchodníci s kovy mají například možnost, nechat za symbolickou cenu produkt znovu přebalit u původní mincovny.

7. Prodejce si „progooglujte“

Kromě případné registrace u institucí s autoritou si také u prodejce zjistěte, zda na sebe uvádí kontakt (telefon, mobil, email…), zda má kamenný obchod, případně kolik má poboček. Preferujte spíše firmy, které jsou na trhu alespoň dva roky. Také internetové diskuze a názory dalších zákazníků vám mohou pomoci se zorientovat.

Chystáte-li se využít aktuální nízké ceny zlata k jeho nákupu, měli byste tyto skutečnosti mít na paměti.

.

VÍCE ZAJÍMAVÝCH RAD O ZLATĚ NALEZNETE ZDE!

.Seriál začínajícího investora do drahých kovů, 2. díl: Na co si dát pozor při nákupu investičního zlata

Opsáno od konkurence
Je to opsané od konkurence. A tak trochu tam chybí, že nízká cena může být problém, protože prodejce...
Diskutovat (1)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

23312753340

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792