Seriál začínajícího investora do drahých kovů, 3. díl:
Jakými produkty by měl investiční elév vybavit své portfolio


24. 02. 2014  11:24     AuPortal.cz     komentáře (3)

V následujícím díle investičního seriálu se podíváme na nejoblíbenější investiční produkty ze zlata a stříbra, které by v portfoliu začínajícího investora neměly chybět a přidáme několik dalších rad.

Seriál začínajícího investora do drahých kovů, 3. díl: Jakými produkty by měl investiční elév vybavit své portfolio
Předchozí díly seriálu o zlatě:

1. díl – Proč a jak investovat

2. díl – Na co si dát pozor

Správné rady, jak investovat do investičních kovů, musí vycházet z vaší ekonomické a sociální situace, které určují váš investiční naturel. Existují různé typy a typologie investorů. Podle jedné, kterou používáme v AuPortal, dělíme například investory na tři základní skupiny:

1. Elév

2. Konzervativní střadatel

3. Investiční matador

Více se k jednotlivým charakteristikám investorů dočtete třeba v tomto článku: Typologie investorů do drahých kovů. Na druhý a třetí typ investora nyní zapomeňme a pojďme se zabývat tím, jak by se měl chovat investiční začátečník - elév.

Začátky investování a optimalizace portfolia

Každý, kdo začíná s investováním do kovů, chce zpravidla ochránit své úspory před inflací a více diverzifikovat své investiční portfolio. Může za to především oprávněná a rostoucí nedůvěra v bankovní sektor a trhy. Drobný investor disponuje přibližně 3 000 – 5 000 Kč volných prostředků měsíčně a hledá jednoduchou a nerizikovou formu investic.

V případě, kdy začínáte investovat do drahých kovů jako elév, měli byste vést v patrnosti, že:

- doporučeným konzervativním cílem je mít v investičním portfoliu alespoň 10 % investičních kovů

- pakliže volíte investici do zlata a stříbra jako alternativu zabezpečení na stáří, měly by kovy tvořit až 20 % portfolia

- investice do drahých kovů je běh na dlouhou trať. Proto byste do zlata a stříbra měli investovat ve střednědobé (3 až 5 let), ale spíše dlouhodobé (10 a více let) perspektivě

- historicky cena zlata a stříbra roste. Proto nepropadejte panice, když cena kovu klesne v průběhu jednoho roku až o jednu čtvrtinu ceny, za kterou jste kov pořídili

- nenechte se příliš ovlivnit médií a mějte vlastní úsudek o vývoji cen kovů. Ze zkušenosti víme, že náhlý zájem médií o propad nebo růst cen investičních kovů nemusí nutně znamenat, že je správný čas pro jejich nákup

- monitorujte zprávy o zlatě a sledujte vývoj cen v dlouhodobé perspektivě. Pomůžou vám například servery kurzy.cz nebo zahraniční kitkom.com.

- ukládejte pravidelně a po malých částkách, nejlépe alespoň 1 000 Kč měsíčně

- vybírejte si rozmanitý sortiment od světově známých mincoven (Argor Heraeus, Austrian Mint nebo například Perth Mint)

- nákup sběratelských mincí, u kterých prodávající avizuje vysokou přidanou historickou hodnotu, doporučujeme spíše zkušenějším investorům

- světově známé mince a produkty (Philharmoniker, Maple Leaf, US Eagle, Čínská panda a další) můžete bez obav nakupovat i jako začátečník

- celkovou hodnotu sběratelských mincí zvýšíte tím, že budete sbírat série jednotlivých edic mincí o různých vahách investičního kovu

- u sběratelských mincí sledujte také množství emitovaných mincí v dané sérii

Základní přehled investičních produktů ze zlata a stříbra pro začátečníky i zkušené

Investiční a sběratelské mince se razí v různých nominálních hodnotách. Nejčastěji se investiční mince razí o hmotnosti jedné unce, půl unce a čtvrt unce (Oz). Nejmenšími mincemi v sériích pak bývají mince o hmotnosti 1/10 unce. Právě těmi byste měli jako Investiční elév začínat.

Jestliže chcete hodnotu mincí zvýšit poskládáním celé série 1 Oz, 1/2 Oz, 1/4 Oz a 1/10 Oz doporučujeme střádat mince emitované ve stejném roce.

1. Rakouský Philharmoniker

Mince Wiener Philharmoniker je jedna z nejžádanějších evropských investičních mincí. Zlatá mince je ražena od roku 1989 a díky jejímu velkému úspěchu, začala razit rakouská mincovna roku 2008 také její stříbrnou variantu.

1

2. Kanadský Maple Leaf

Zlatá mince Maple Leaf byla poprvé vydána v roce 1979. V té době byl téměř jedinou vydávanou mincí jihoafrický Krugerrand, který představoval přibližně 90 % světového trhu se zlatými mincemi. Ekonomickému bojkot vlády apartheidu v jižní Africe ale způsobovala jeho nedostupnost. Maple Leaf tak měl, jako nová mince na trhu, volné pole působnosti. Od roku 1988 je také ražena jednouncová stříbrná varianta.

21.JPG

3. Americké mince Eagle

Název mincí Double Eagle a Half Eagle je odvozen od první zlaté americké mince Eagle, která byla ražena mezi lety 1795 až 1933. Slavná mince Double Eagle z roku 1933 patří mezi nejdražší sběratelské mince vůbec, protože téměř všechny byly roztaveny ještě před vstupem do oběhu jako akt stabilizace americké ekonomiky. Zůstaly jen ty, které byly ukradeny.

31.JPG

4. Čínská panda

Patří mezi další celosvětově nejoblíbenější investiční mince. Čína začala vydávat své první zlaté mince s motivem Pandy velké v roce 1982 v pěti velikostech odvozených od hmotnosti 1 unce (nominál 500 Yuan), 1/2 unce (200 Yuan), 1/4 unce (100 Yuan), 1/10 unce (50 Yuan) a 1/20 unce (25 Yuan). U investorů jsou oblíbené i přes jejich vyšší cenu z důvodu každoroční obměny motivu na rubu mince.

41.JPG

5. Stříbrné a zlaté slitky

Stříbrné a zlaté slitky jsou vhodné především kvůli možnosti diverzifikace nákupu investičních kovů. Zlato je osvobozeno od DPH.  Stříbrné i zlaté slitky jsou k dostání v různých gramážích již od 1 gramu. Začínajícím investorům doporučujeme z počátku nakupovat menší zlaté či stříbrné slitky od 1 do 10 gramů.

U slitků ale kupujete pouze hodnotu samotného investičního kovu bez přidané sběratelské hodnoty investičních mincí a jsou také na rozdíl od mincí hůře směnitelné. Musí se u nich ověřovat ryzost, zatímco u mincí je garancí už jejich ražba. Investiční cihly s tištěnými certifikáty jsou určeny především movitějším investorům.

51.JPG

Vývoj cen zlata a stříbra v posledních pěti letech

Následující graf ilustruje vývoj ceny zlata a stříbra v posledních pěti letech. Cena zlata v tomto intervalu oscilovala u zlata přibližně mezi 800 až 1 900 dolary za trojskou unci a u stříbra mezi 20 až 50 dolary za unci. Graf je přepočítán na Kč za trojskou unci:

.

RRRRRR.JPG

.

Toto období bylo pro oba kovy silně volatilní, než tomu bylo například v předešlém pětiletí. Platí, že volatilita (kolísání hodnoty aktiva) je menší u zlata než stříbra. Investiční stříbro je tedy z jistého hlediska „rizikovější“, než investiční zlato. V případě menších vkladů začínajícího investora je však tato „rizikovost“ poměrně nevýznamná.

Aktuální cena zlata se nyní pohybuje kolem 1 300 USD/Oz a stříbra kolem 21 USD/Oz, což je, z hlediska vývoje ceny těchto investičních kovů v posledních letech, docela vhodná chvíle k nákupu investičních kovů.Seriál začínajícího investora do drahých kovů, 3. díl: Jakými produkty by měl investiční elév vybavit své portfolio

Nesmysl
Doporučovat zlomkové zlaté mince jako vhodnou formu investice? Pane jo, to je maso. Co prémium, "pan...
Re: Typologie investorů?
Tak v tom případě jste ona pověstná výjimka potvrzující pravidlo :) ...
Typologie investorů?
Ta typologie je pěkná blbost. Na mně by neseděla ani jedna z těch kategorií. Elév bych nebyl, proto...
Diskutovat (3)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

23310858580

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792