Spořící konta versus Fondy peněžního trhu


24. 03. 2008  19:07     David Fábry     komentáře (0)

Konkurentem spořících účtů jsou fondy peněžního trhu. Některé peněžní fondy mohou mít potenciálně vyšší výkonnost než ten nejvýkonnější spořící účet.

V článku „Spoříš, spořím, spoříme“ jsme dospěli k závěru, že spořící účty se nehodí pro dlouhodobou alokaci volných finančních prostředků, avšak své místo zde rozhodně mají.

Jejich konkurentem, pokud to tedy můžeme takto nazvat, jsou fondy peněžního trhu. Některé peněžní fondy mohou mít  potenciálně vyšší výkonnost než ten nejvýkonnější spořící účet. Pokud zvolíte např. Bawag spořící účet s úrokovou sazbou 3,5 p.a., jeho čistá výkonnost po zdanění srážkovou daní je cca 2,975 p.a. Samozřejmě výkonnost ovlivňuje i četnost připisovaných úroků, v tomto případě měsíčně, což konečný roční výnos přiblíží k 3 p.a. Vklady jsou ze zákona pojištěny do výše 25.000 EUR a jeho ekvivalentu. Na druhé straně, pokud zvolíte nejvýkonnější fond peněžního trhu, ČSOB Multicash CZK, jeho potenciální čistý výnos se letos bude pohybovat někde mezi 3,2 – 3,6 p.a.. Prostředky jsou obdobně likvidní jako na spořících účtech, výnos na rozdíl od účtů po šesti měsících nepodléhá  zdanění, ale také zákonnému pojištění. Tyto fakty nahrávají spíše fondům peněžního trhu, samozřejmě záleží na prioritách klienta.

Ale, nic není tak jednoznačné. Je tu i hledisko, že výnos do splatnosti u peněžních instrumentů je pouze predikcí, nikoliv faktem a samozřejmě záleží, zda se nepohnou úrokové sazby vyhlašované Českou národní bankou, na což fond peněžního trhu reaguje se zpožděním, nýbrž zmiňovaná barevná konta mohou sazbu zvýšit okamžitě.

Setkáte se s poradci z bankovních domů, jež tyto barevná konta mají v nabídce, kteří vás budou přesvědčovat o tom, že fond peněžního trhu tak výhodný není a že u spořícího účtu máte výnos jistý. Bude to hlavně z toho důvodu, že tento produkt v jejich nabídce chybí, popř. jejich fond není tak výkonný. Nebo se setkáte s poradci, jež vás budou přesvědčovat, že fond peněžního trhu, je to nejlepší co můžete zvolit a jeho výkonnost bude vyšší než u barevných kont. Důvod je zase velice prozaický. Tyto bankovní domy nemají v nabídce spořící účty s tak vysokým zhodnocením.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, vězte, že konečný výnos se bude lišit minimálně. Chybu můžete udělat jedinou. Nechat v těchto produktech peníze příliš dlouho.Spořící konta versus Fondy peněžního trhu

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

109888754484

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4170
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,9160
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3075
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,0760
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2800
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9148