Spořicí státní dluhopisy – co to vlastně je?


12. 10. 2011  16:59     Bp.com     komentáře (0)

V minulém týdnu vrcholila mediální masáž na téma spořicích státních dluhopisů. Protože jsme nechtěli přitápět pod kotlem a podněcovat obyvatele k půjčování sami sobě na vlastní dluh, informujeme o problematice nyní.

O co jde

Český stát, podobně jako jiné státy, dlouhodobě utrácí více peněz, než má k dispozici. Proto si na svůj provoz musí půjčovat. Tyto půjčky se dějí prostřednictvím prodeje státních dluhopisů. Nejde o nic jiného než o to, že vy státu půjčíte peníze, a on vám je po smluvené době vrátí spolu s určitým úrokem. Zatímco teď se tomu dělo zprostředkovaně (zhruba 2/3 tuzemského dluhu drží tuzemské instituce jako banky, pojišťovny a velcí investoři), odteď budeme moci státu půjčovat i my, drobní střadatelé.

Státní dluhopisy – druhy

Od českého státu jste si mohli v první testovací emisi koupit tři typy státních dluhopisů: jednoletý, pětiletý kuponový s rostoucím pevným úrokem a pětiletý reinvestiční dluhopis.

.

Jednoletý diskontovaný dluhopis majiteli garantuje úrok 2 % ročně. Jde o jednoduchý instrument, který vám za vložených 1000 Kč přinese 20 Kč na úroku za 12 měsíců.

.

Pětiletý kuponový dluhopis s rostoucím pevným úrokem je založen na tom, že každý rok úročí vaše prostředky rostoucím tempem úměrným délce držení dluhopisu. Kdo si nechá dluhopis celých pět let, získá na úrocích v průměru 3,09 % ročně. Samotnou jistinu, tedy vložené peníze, pak získá zpátky za oněch 60 měsíců.

.

Pětiletý reinvestiční dluhopis nabízí shodnou výslednou úrokovou sazbu 3,09 % ročně jako v předchozím případě. Rozdíl je v tom, že úrokový výnos nebude vyplácen pravidelně každý rok, ale jednou ročně automaticky reinvestován do dalšího období. K výplatě úroků a vrácení jistiny tak dojde za 5 let.

Porovnání s konkurencí bank

V konkurenci bank a finančních institucí sice státní dluhopisy obstojí, ale je možné najít případy, jež podmínkami či zhodnocením tyto státní instrumenty překonají. Tak například v Equa bank dostanete na spořicím účtu 2,30 % p.a. a peníze máte pořád k dispozici. Spořicí účet AXA Bank přinese 2 procenta p.a., stejně jako účet v ZUNO (zde se ale neplatí daň díky dennímu úročení, proto jde o čistý výnos). Nad 2 procenta se však dostanete i jinde:

.

JAK ÚROČÍ BANKY A SPOŘICÍ ÚČTY VAŠE PENÍZE? PODÍVEJTE SE ZDE

.

Ještě výhodnější může být investice na termínovaném vkladu, kde u družstevních záložen není na ročním produktu problém překonat tři procenta (např. 3,60 % p.a. v Metropolitním spořitelním družstvu).  Ještě markantnější je to v případě pětiletých termínovaných vkladů, kde není problém dostat se vysoko nad 4 p.a. (například v UNIBONu  či u Creditas 4,30 % p.a nebo  v Akcentě 4,20 % p.a.).   

.

VÍCE O NABÍDCE DRUŽSTEVNÍCH ZÁLOŽEN NALEZNETE ZDESpořicí státní dluhopisy – co to vlastně je?

Diskutovat (0)