Spotřebitelé i podnikatelé začínají více věřit ve zlepšení své situace


27. 07. 2020  00:22     Tomáš Volf     komentáře (0)

Podnikatelská důvěra v červenci vzrostla na 84,7 bodů, spotřebitelská dokonce na 96 bodů. Jedná se o potvrzení trendu důvěry a dá se čekat, že čísla půjdou ještě nahoru.

Spotřebitelé i podnikatelé začínají více věřit ve zlepšení své situace
Podnikatelé v průmyslu, který je pro českou ekonomiku stěžejní, důvěra poskočila dokonce nejvíce v historii sledování tohoto indikátoru na 89,9 b. Snižuje se počet průmyslníků, kteří uvádějí poptávku po jejich výrobcích jako nedostatečnou. Zároveň se vlivem rostoucí spotřeby snižují zásoby hotových produktů. Tato čísla jsou potvrzením, že se v průmyslu čeká zvýšení výrobní činnosti v dalších třech měsících. Podnikatelé v průmyslu jsou v příštím půlroce optimističtí i co do své ekonomické situace.

Mezi spotřebiteli je situace stále rozporuplná. Na jedné straně se celková důvěra zvedla na 96 b., na straně druhé se však zvyšuje podíl lidí, kteří mají v úmyslu více šetřit. Zvyšuje se také obava z růstu nezaměstnanosti. Nahoru jde i strach ze zhoršení ekonomické situace, ale růstu cen se lidé nebojí.

Na datech u spotřebitelů je jasně vidět nejistota spojená s budoucím vývojem. Obava z růstu cen se sice snížila, ale data o inflaci ukazují na neustálý rychlý růst cenové hladiny, která za minulý měsíc meziročně vzrostla o více než 3 %. Strach ze ztráty zaměstnání jde ruku v ruce se silnější potřebou šetřit. Aktuálně se česká nezaměstnanost může pyšnit červnovým výsledkem 3,7 %. Zde je však jasné, že bez podpory vlády na udržení počtu pracovních míst, které už reálně neexistují, by celková nezaměstnanost byla kolem 8 %.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Spotřebitelé i podnikatelé začínají více věřit ve zlepšení své situace

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

14442958415

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

3


ČÍSLO TÝDNE - 3 o tolik procent vzrostla v dubnu 2021 v České republice inflace. Jednoduše se zrychlilo zdražování zboží a služeb, které si pořizujeme. Tuzemská inflace patří k nejvyšším v Evropě.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4610
Kurz USD Americký dolar 1 USD 20,9770
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6235
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5715
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,2405
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1708
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více