Stavební spořitelny poskytnou nejvíce úvěrů od roku 2010


22. 06. 2017  14:12          komentáře (0)

Stavební spořitelny zaznamenají v prvním pololetí silný růst své produkce a růstu by měly dosáhnout i za celý letošní rok. ČMSS předpokládá, že zájem o úvěry od stavebních spořitelen bude letos největší od roku 2010.

Stavební spořitelny poskytnou nejvíce úvěrů od roku 2010
„Očekáváme, že zájem o úvěry od stavebních spořitelen letos vzroste minimálně o 10 procent. To bude znamenat, že stavební spořitelny zvýší objem poskytnutých úvěrů čtvrtým rokem v řadě a poskytnou největší objem úvěrů za posledních sedm let,“ uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Vladimír Staňura. V roce 2016 poskytly stavební spořitelny podle dat ministerstva financí úvěry v objemu 47,9 miliardy korun. 

„Za pokračujícím růstem je především potřeba rekonstruovat. Český bytový fond je zastaralý, byty jsou menší, než je standard v západní Evropě a zároveň hůře vybavené. To vše přispívá především k nárůstu úvěrů v řádu vyšších stovek tisíc korun na tyto rekonstrukce,“ dodal Vladimír Staňura. Průměrná výše úvěru ze stavebního spoření se pohybuje kolem 800 tisíc korun. 

K růstu přispívají i příznivé úrokové sazby. Zajištěné úvěry poskytují stavební spořitelny za podobných podmínek jako hypoteční banky, sazby nezajištěných úvěrů začínají i pod čtyřmi procenty. 

Naopak vliv nové regulace hypoték ze strany ČNB se příliš neprojevuje. Stavební spořitelny v prvních pěti měsících roku zvýšily objem poskytnutých úvěrů o vysokých 32 procent. Tato regulace ale nemá na prodeje stavebních spořitelen zásadní vliv, k žádnému skokovému navýšení zájmu o úvěry letos na jaře nedošlo. 

„Stavební spoření je cyklický a do jisté míry uzavřený produkt – stavební spořitelny nejdříve musejí nasbírat vklady klientů a poté je rozpůjčovávají. Zatímco v loňském prvním pololetí jsme se soustředili především na vklady a k růstu úvěrů došlo až od léta, letos jsme se od začátku roku zaměřili hlavně na úvěry. Vysoké tempo meziročního růstu úvěrů tak bude ve zbytku roku zpomalovat, proto počítáme za celý rok se zhruba 10procentním růstem,“ vysvětlil Vladimír Staňura.

„Jestli se někde mohou regulace ČNB projevit, tak je to ve střednědobém pohledu na spoření. Zájemci o úvěr budou potřebovat vlastní zdroje a budou si muset naspořit nějaké peníze. A právě pro tento účel by stavební spoření logicky mělo být první volbou,“ uzavřel Vladimír Staňura s tím, že tento vliv se ale může projevit až s delším časovým odstupem.
Stavební spořitelny poskytnou nejvíce úvěrů od roku 2010

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

27764005968

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3320
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2300
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9530
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1685
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9670
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0951
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více