Úrokové sazby na rozcestí. Kam se vydají v září, kde je úrokové dno?


06. 09. 2012  17:18     tz     komentáře (0)

Nabídkové úrokové sazby hypoték v červenci dosáhly svého historického minima. V srpnu se však jejich pokles zastavil a 100procentní hypotéky meziměsíčně dokonce podražily o 6 setin procentního bodu. Úrokové sazby čekají na rozcestí, co přinese tento měsíc, kdy odstartuje podzimní hypoteční sezóna.

Index GOFI70, který ilustruje vývoj průměrných nabídkových úrokových sazeb hypoték do 70 % LTV*, v červenci klesl na historicky rekordní úroveň 3,50 % a na této úrovni setrval i v měsíci srpnu. Přitom loni touto dobou banky ty samé hypotéky v průměru nabízely se sazbou 4,04 %. V korunovém vyjádření avizovaný pokles sazeb znamená, že zatímco před rokem by klient za 2milionovou hypotékou se splatností na 20 let měsíčně zaplatil 12 162 korun, v letošním srpnu díky poklesu sazeb zaplatí o 563 Kč méně, neboť měsíční splátka stejného úvěru vychází na 11 599 Kč. 

 .    .

Potvrzením pozastavení klesajícího trendu je vývoj zbývajících dvou indexů. Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 85 % LTV (index GOFI 85) meziměsíčně vzrostla o 2 setiny procentního bodu na 3,64 % a podobný trend vykazují i 100% hypotéky, které meziměsíčně podražily o 6 setin procentního bodu a dostaly se zpět nad 5procentní hranici. V průběhu srpna hypotéky v tomto pásmu LTV banky v průměru nabízely se sazbou 5,01 %. Na tvrzení o konci poklesu sazeb je však brzy. O dalším vývoji sazeb se bude rozhodovat až v tomto měsíci. Tak jako v předchozích letech očekáváme, že banky spustí druhou velkou vlnu akčních nabídek a konkurenční soupeření opět bude vytvářet tlak na cenu hypoték. Proto podle našich očekávání budou úrokové sazby běžných typů hypoték ve zbývajících měsících roku spíše oscilovat kolem stávajících, rekordně nízkých, hodnot. Prostor pro snížení úrokových sazeb vidíme v případě hypoték s variabilní úrokovou sazbou, naopak 100% hypotéky podle našeho názoru do konce roku s velkou pravděpodobností podraží.

 .

Podle statistik serveru hypoindex.cz průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték v červenci v souladu s našimi očekáváními založenými na vývoji indexů GOFI klesly o 2 setiny procentního bodu na 3,59 %. Vzhledem k vysoké míře korelace obou indexů (GOFI, HYPOINDEX) indexů očekáváme, že i sazby reálně poskytnutých hypoték (hypoindex.cz) v následujících 2 měsících otestují hranici historického minima, které nyní leží v případě hypoindexu.cz na úrovni 3,56 %.  

LTV - poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru

Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o., banky, www.hypoindex.cz  


Úrokové sazby na rozcestí. Kam se vydají v září, kde je úrokové dno?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11508162308

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6260
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7025
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8990
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2595
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více