V lednu zažily tržby maloobchodníků studenou sprchu


15. 03. 2021  09:31     Tomáš Volf     komentáře (0)

Leden byl po prosincovém „okně“, kdy byly obchody krátce otevřeny, další celý měsíc, ve kterém Češi nemohli jít nakupovat přímo. To se negativně projevilo na tržbách maloobchodníků, kterým meziročně klesly tržby o 9 %, což je mnohem výraznější propad, než jaký čekaly trhy. Meziměsíčně šly dolů o 6,6 %.

V lednu zažily tržby maloobchodníků studenou sprchu
Vláda svými opatřeními podsekla spotřebu a výhled nevypadá vůbec dobře. Podle posledních průzkumů roste počet Čechů, kteří si nemohou dovolit spořit a počítají s tím, že se v následujících měsících jejich finanční situace zhorší. Dále roste počet lidí, kteří se obávají rostoucí nezaměstnanosti. To vše se projevuje na tržbách maloobchodníků velmi elasticky. Dokud lidé nezačnou věřit, že se jejich vlastní situace bude zlepšovat, budou ve svých výdajích velmi obezřetní.

Lidé neutrácejí už ani za potraviny. Tržby maloobchodníků s potravinami šly dolů o 4,1 %, u nepotravinářského zboží to bylo o 11,7 %. Prodej přes internet či zásilkovou službu vzrostl o 34,5 % a stále se drží skvěle.

V dalším měsíci se dá čekat opět masivní propad, ale počínaje březnem se situace zlepší. Nejlépe by na tom měly být kasy maloobchodníků statisticky v dubnu, jelikož v tomto měsíci loni meziročně klesly tržby o 10,2 %. Nebude se jednat o zlepšení situace, ale projeví se vliv nízké srovnávací základny z loňského roku. Na ucelený obrázek o maloobchodních tržbách si budeme muset počkat až na příští rok. 


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKV lednu zažily tržby maloobchodníků studenou sprchu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29633579422

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5310
Kurz USD Americký dolar 1 USD 24,6040
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0980
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,1830
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,1040
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,8500
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9659
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více