Vrba:
Hypotéka z dědictví? Banka nemůže převod nově schvalovat


04. 12. 2014  00:13     Miroslav Zeman     komentáře (0)

ČTVRTEČNÍ SERIÁL - VRBA: Čtenář si v naší Vrbě stěžuje na postup zástupce banky, který požaduje věc řešit zcela nestandardním způsobem. Postup bankovního úředníka je přitom nelogický a odporuje právním předpisům.

Vrba: Hypotéka z dědictví? Banka nemůže převod nově schvalovat
Banka totiž nemůže podmiňovat převod závazků z hypotéky v dědickém řízení schvalovacím procesem a posouzení bonity dědice. Jedná se totiž o zcela vadný postup, na který ani nemůže klient přistoupit. V daném případě musí banka akceptovat rozhodnutí notáře v dědickém řízení a to i přesto, že se týká převzetí práv a povinností z hypotečního úvěru. Banka tak nemá možnost odmítnout převzetí hypotéky ze strany dědice, který navíc chce pokračovat v plnění těchto závazků. 

Pokud by se totiž postupovalo dle informací bankovního úředníka, poškodila by banka i sebe sama. Musela by totiž přistoupit k prodeji zástavy, případně by hypotéku nikdo nepřevzal ani neplatil, čímž by úředník banky spíše způsobil škodu své bance. Dědic se tak nemusí bát o střechu nad hlavou a na základě usnesení o dědictví může začít hypotéku splácet bez ohledu na informace zřejmě neinformovaného bankovního úředníka. 

Čtenáři pak doporučujeme, aby celou věc řešil výlučně s notářem, nikoliv s tímto zástupcem a banky a s usnesením o dědictví případně navštívil jinou pobočku, kde vše potřebné zařídí, a to bez jakýchkoliv problémů.

Stížnost čtenáře:

Dobrý den, dostal jsem se do prekérní situace s bankou svého otce. Otec zemřel letos v létě. Ještě před smrtí pořídil byt na hypotéku ve kterém také dosud bydlím. Jeho smrtí samozřejmě zůstala hypotéka bez pána, byť jsem se snažil v době dědického řízení splátky hradit. Jsem jediný dědic, a tak v dědickém řízení notářka rozhoduje o dědictví bytu z mé strany a také převzetí závazku z hypotéky na pořízení tohoto bytu. 

Na základě těchto informací jsem navštívil otcovu banku a chtěl jsem tam věc už začít řešit. Úředník banky mě však sdělil úplně jiné informace. Dle jeho pokynů mám co nejdříve zažádat o převod hypotečního úvěru klasickým způsobem a banka teprve bude rozhodovat o tom, zda mi úvěr převedou nebo nikoliv. Pokud prý totiž nemám dostatečnou bonitu a oni to i takto vyhodnotí, tak nedají souhlas s převodem práv a povinností k hypotečnímu úvěru. Když jsem se zajímal o to, kdo by to pak měl platit, tak mi odpověděl, že v takovém případě si banka prodá byt a z toho se umoří úvěr.

Ale to bych přišel o své bydlení, což si nemůžu dovolit. Jednak už mám k bytu určitý domácí vztah a jednak nemám možnost zařídit si jiné, nové bydlení. Nevím teď co mám dělat a jak se mám zachovat. Mám obavu, abych o byt skutečně nepřišel.

Prosím o radu a případně o pomoc.

HODNOTIT A DÁT HLAS SVÉMU FAVORIZOVANÉMU NÁVRHU NA VÝKLAD POJMU RPSN MŮŽETE ZDE!

RPSN maskotVrba: Hypotéka z dědictví? Banka nemůže převod nově schvalovat

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11503779617

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6260
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7025
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8990
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2595
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více