Vrba:
Hypotéky - zajišťovací prostředek na klienty


30. 10. 2014  00:49     Miroslav Zeman     komentáře (0)

ČTVRTEČNÍ SERIÁL - VRBA: Čtenář se pozastavuje nad tím, jak některé banky využívají závazků svých klientů z hypoték, aby si tyto klienty k sobě připoutaly. Pokud se to klientovi nelíbí a chce odejít, uplatňujjí banky vysoké sankce a pokuty.

Vrba: Hypotéky - zajišťovací prostředek na klienty
Tyto pokuty přitom banky používají často i nad rámec úroků, které zbývají do konce fixace. Je tak zřejmé, že politika sankcí má jediný hlavní cíl. Udržet si zajímavého klienta, spolu s vysokými zisky z úroků hypoték a zabránění klientům v odchodu k jiné bance. Některé praktiky bank pak mohou hraničit až s vydíráním a úmyslným poškozováním klienta. Právě to je případ našeho čtenáře Pavla, který doplatil na "standardní" ustanovení smluv o hypotečním úvěru, které sankce v takové výši skutečně obsahují.

Stížnost čtenáře:

Dobrý den, chci se s vámi podělit o svůj skutečně hororový zážitek, který se mi stal. Máme již osm let hypoteční úvěr u jedné středně velké banky, kterou bych nechtěl až do vyřešení věci jmenovat. Před dvěma lety jsem s bankou uzavřel prdloužení fixační doby na dalších pět let. Bohužel nynější podmínky jsou již velmi nevýhodné, zejména co se týká výše úroků a poplatků této banky. Navíc mě banka stále nutí platit životní pojištění, které mi absolutně nic nepřináší a ani není nutné z hlediska zajištění pohledávky banky. Rozhodl jsem se tedy úvěr refinancovat od jedné sice menší, ale výrazně levnější banky, která mi poskytla nabíku přímo na míru. Vše jsem vyřídil a ve chvíli, kdy jsem požádal původní banku o vyčíslení, začaly se dít neuvěřitelné věci.

Obratem mi volal nějaký pracovník této banky, abych se dostavil na pobočku banky v podstatě na "kobereček" a vysvětlil jim proč chci úvěr předčasně doplatit a to navíc ještě formou refinancování. Do banky jsem se skutečně dostavil a dostal jsem jak se říká za uši. Bylo mi vyčiněno, že zatímco se banka o mě takhle stará, poskytla mi z jejich pohledu velmi výhodný úvěr, tak já se poohlížím jak nevěrná manželka po jiné bance. Navíc jsem si prý předem nevyžádla souhlas banky s předčasným splacením, což jsem přeci učinil žádostí o refinancování a předčasné splacení tohoto úvěru. Nevím jakou jinou formou bych měl banku žádat. Následně mi naznačili, že bych měl dohodu s novou banou zrušit, protože se mi to nevyplatí. Pokud totiž budu refinancovat napaří mi takové pokuty, že se mi to nikdy nemůže vyplatit. Problém je, že na to skutečně mají právo. Smlouva o úvěru je tak postavená, že tam mohou uplatnit sankci za jakékoliv byť minimální pochybení či nějaký postup bez tzv. předchozího souhlasu původní banky.

Z tohoto jednání jsem byl spíše zdrcen. Prý budu muset zaplatit pokuty, tedy nejen ušlé úroky bance za tři rok, ale také další pokuty, což se vyšplhá až na 330 000 korun! To skutečně nejsem schopen zaplatit. Je tento postup banky vůbec normální, nebo se jedná o nějakou anomálii? A jsem obětí nějakých přehnaně aktivních a zainteresovaných zaměstnanců banky?

Reakci banky zjišťujeme a zveřejníme hned jak bude k dispozici.

Další zajímavé příběhy čtenářů v naší VRBĚ NALEZNETE ZDE!Vrba: Hypotéky - zajišťovací prostředek na klienty

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11507843162

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6260
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7025
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8990
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2595
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více