Vše, co by mělo být standardem při nákupu investičního zlata


01. 08. 2013  07:16     David Mitrenga     komentáře (0)

Nejistý vývoj finančních trhů a ekonomik dohnal v posledních letech bezpočet lidí k šetrnosti, úsporám a také k investicím do drahých kovů. Vyšší poptávka po investičních kovech vedla také k nepřehlednému boomu prodejen a prodejců investičních kovů. Praxe ukazuje, že ne všichni reprezentanti tohoto podnikání dodržují základní pravidla, která by měla v obchodování s investičními kovy platit.

Vše, co by mělo být standardem při nákupu investičního zlata
Díky konkrétním případům, které ukazují na zřejmou záměnu konzultantské role obchodníků s manipulací směrem k maximálním ziskům, dáváme k dispozici následující přehled základních pravidel při nákupu investičních kovů.

1. Registrace u institucí s autoritou

Za známku serióznosti prodejce investičních kovů je pokládána registrace u ČNB nebo Českého puncovního úřadu. Pozor,  tyto instituce ale nejsou kontrolními orgány, které by dále dohlížely na počestnost obchodníků. Dalším indikátorem důvěry mohou být také věrohodné certifikace spotřebitelů. Prodávané zboží by mělo zároveň pocházet od renomovaných a známých mincoven a rafinérií jakými jsou například Argor Heraeus, Austrian Mint nebo Perth Mint.

2. Menší gramáž kovu slibuje větší marži obchodníkovi

Před nákupem byste měli dobře zvážit investovanou částku a formu kovu, do které chcete investovat. Pakliže máte dostatek prostředků, je rozumnější koupit větší slitek nebo cihlu, než nakupovat po menších slitcích nebo mincích. Obchodník, který vás tlačí k tomu, abyste za zamýšlenou částku nakoupili více “drobného zboží”, myslí především na svůj zisk než zákazníkovu investici. Skutečnost potvrzuje, že i když jdete k některým obchodníkům s jasným záměrem koupit zlatý slitek, jste vystaveni mnohdy nesmyslné argumentaci ve prospěch mincí, na kterých má prodejce vyšší marži. Nákup drobnějších mincí a slitků má i své výhody, jako jsou vyšší likvidita nebo ročníková sběratelská hodnota, ale nátlak od prodejce je vždy nemístný. U historických mincí, které mají výraznou přidanou sběratelskou hodnotu, je k investici  potřebná vysoká informovanost zákazníka, jinak může naletět nepoctivým obchodníkům.

.

Slitek a mince_foto Heraeus

3. Cena a prémium

Obchodní cenu zlata určuje obchodování na burze a aktuální cenu lze najít na internetu. Konečnou cenu investičního zlata ovšem ovlivňuje také prémium (marže pro obchodníka). Zákazník by si měl hlídat tzv. spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou daného produktu.

Před nákupem si jistě srovnejte ceny jednotlivých prodejců. Neplatí pravidlo, že známý a seriózní prodejce bude mít také nejnižší ceny. Pakliže se cena stejného produktu u dvou různých prodejců významně liší, může to u dražšího prodejce znamenat také širší a kvalitnější paletu služeb (kamenné pobočky, zpětný odkup, apod.). Tento rozdíl v ceně, by ale měl být u větších slitků (deset a více gramů) pouze v řádech stokorun. U drobných jedno až pěti gramových slitků se cena zpravidla liší v řádech deseti až stokorun. V případě větších slitků může být ovšem cenový rozdíl až v řádech tisíců.

4. Fixace ceny

Seriozní prodejci fixují ceny nakupovaného kovu. Někteří prodejci fixaci ceny, tedy garanci ceny, kterou v čase objednávky prodejce udává, nabízejí, ale skutečnost bývá jiná. Mnoho prodejců fixuje cenu až po zaplacení nebo převodu peněz na účet, čímž se může konečná cena ještě měnit.

5. Výkup investičního kovu

Tuto službu by měl nabízet snad každý seriózní prodejce investičních kovů. Skutečnost je však jiná a ne vždy platí to, co je deklarováno. Když máte štěstí, dojde k absurdní situaci, kdy vás obchodník, u kterého jste kdysi zlato koupili, pošle ke konkurenci, která zlato odkoupí.  Jestli-že vám bude prodejce tvrdit, že nemůže váš slitek vykoupit, protože má poškrábaný obal, pochází ze starší edice nebo vám nebude chtít vykoupit minci s argumentem, že nemá certifikaci, vězte, že jde o nepravdivou informaci a takovému obchodníkovi se vyhněte. Obchodníci s kovy mají například možnost nechat za symbolickou cenu produkt znovu přebalit u původní mincovny.

.

INVESTOVAT DO ZLATA?

.

6. Prodejce si „progooglujte“ a prolustrujte

Kromě případné registrace u institucí s autoritou si také u prodejce zjistěte, zda na sebe uvádí kontakt (telefon, mobil, email...), zda má kamenný obchod, případně kolik má poboček. Preferujte spíše firmy, které jsou na trhu alespoň dva roky. Také internetové diskuze a názory dalších zákazníků vám mohou pomoci se zorientovat.

Chystáte-li se využít relativně nízké ceny zlata k jeho nákupu, měli byste tyto skutečnosti mít na paměti. “Vyznat se v aktuální záplavě prodejců investičních kovů vyžaduje výkon hodný analytika. V uvedených zásadách jsme se snažili vyhnout rutinně známým pravidlům. Naopak jsme se zaměřili na konkrétní problémy na trhu, se kterými se může zájemce o nákup zlata setkat,” říká k problematice serióznosti prodejců Bronislav Beneš, business manager společnosti AuPortal.

.

Zlaty slitek a mince_foto Heraeus

O AuPortal

Společnost byla založena skupinou investorů, s cílem vybudovat v tuzemsku spolehlivého dodavatele investičního zlata a stříbra pro diverzifikaci vlastního portfolia. Profesionální servis spolu s nejnižším prémiem pro zlato a stříbro v České republice dělá z této značky seriózního a důvěryhodného partnera investorům z řad soukromých osob, živnostníků a majitelů firem. V nabídce společnosti AuPortal jsou mince, slitky a cihly v hodnotě desítek až několika set tisíc korun. Zákazníci si mohou vybrat vlastní způsob nákupu. K dispozici mají moderní e-shop, kamenné prodejny v Praze a Brně a také Zlaté konto. Více informací na www.auportal.czVše, co by mělo být standardem při nákupu investičního zlata

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

7968855560

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 23,4610
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,5840
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0150
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 26,6530
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,6205
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,7410