Výběr z bankomatu po celém světě zdarma? Mnohdy vám poplatek stejně naúčtují


30. 06. 2022  08:53     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Raiffeisenbank a další banky slibují výběr z bankomatu po celém světě zdarma bez poplatků. Ve skutečnosti tučný poplatek zaplatit můžete. Stačí, aby provozovatel bankomatu v zahraničí vybíral poplatek za použití bankomatu tzv. surcharge fee, a máte smůlu.

Výběr z bankomatu po celém světě zdarma? Mnohdy vám poplatek stejně naúčtují
Klient banky hotovost v zahraničí zdarma nevybral

Jeden ze čtenářů našeho serveru Bankovní poplatky se na nás obrátil se stížností, kdy jako klient Raiffeisenbank využil její nabídky bezplatného výběru v zahraničí, a přesto poplatek zaplatil. Věc by se dala i pochopit, pokud by vybíral úplně u jiné skupiny a například v Africe. Klient si chtěl přitom vybrat pouze v sousedním Rakousku a z bankomatu Raffeisenbank Austria. Předpokládal tak, že minimálně u matky banky kde je klientem by žádný poplatek platit neměl, i když ho bankomat na poplatek upozornil.

Po návratu klient platbu reklamoval a byl odmítnut s tím, že tuzemská Raiffeisenbank je oddělena od Rakouské RB a nemá s ní v tomto nic společného. Dále byl klient informován, že se může objevit poplatek provozovatele zahraničního bankomatu tzv. Surcharge fee, kdy tento poplatek vybírá provozovatel zahraničního bankomatu.

RB přitom neuvádí, kolik a jaké bankomaty v zahraničí poplatek uplatňují. V praxi se tak můžeme dostat na stav, že zpoplatněných bankomatů v zahraničí bude většina a reklama RB o výběru z bankomatu zdarma po celém světě tak bude jen nesplněným slibem. Pro úplnost je třeba dodat, že RB o možnosti poplatku provozovateli na svých stránkách informuje. 

V síti partnerských bank, či v rámci skupiny by se poplatky platit neměly

Je pravdou, že byl klient na poplatek upozorněn, ale minimálně v síti partnerských bank v rámci skupiny by si měla toto RB zajistit, pokud už výběry zdrama slibuje ve svých kampaních. V opačném případě se mohou cítit klienti skutečně oklamáni, protože jiné banky v rámci svých skupin umožňují výběr z bankomatů v zahraničí zdarma.

Jiné by to také bylo v případě, kdy by v rámci kampaně banka velmi viditelně upozornila, že ne výběr z každého bankomatu je bezplatný a může v tom existovat háček na který si mají klienti dát pozor.

"V tomto případě se jedná o dodatečný poplatek tzv. Surcharge fee, což je paušální poplatek za použití bankomatu, který mohou hlavně zahraniční provozovatelé některých bankomatů účtovat těm, kteří nejsou jejich klienty a chtějí bankomat využít. Tyto poplatky nemůže Raiffeisenbank ovlivnit, jde o poplatek za použití bankomatu. Pokud klient nechce tento poplatek platit, musí vyhledat bankomat, který je bez Surcharge fee. Poplatek za „použití“ bankomatu účtuje provozovatel dotyčného ATM a nejedná se o poplatek Raiffeisenbank," sděluje Tereza Kaisersotová tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Pozor na to co vám zahraniční bankomat sděluje. Může se jednat o Surcharge fee

I pokud máte slíbené výběry z bankomatů zdarma v zahraničí, pečlivě zkoumejte to co vám zahraniční bankomat sděluje. Pokud se objeví informace, že výběr může být zpoplatněn, berte tuto informaci vážně i s tím, že se vás poplatek může týkat také. Jedná se totiž o tzv. Surcharge fee, kdy poplatek uplatňuje provozovatel bankomatu a slib vaší banky o bezplatném výběru v zahraničí se tedy těchto případů netýká. Respektive se týká pouze toho, že sama banka poplatek za výběr v zahraničí neúčtuje. Pokud se tedy zmínka o poplatku v bankomatu objeví, pak hotovost nevybírejte a raději vyhledejte jiný bankomat. Výběr z bankomatu po celém světě zdarma? Mnohdy vám poplatek stejně naúčtují

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23509248087

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

4,8


ČÍSLO TÝDNE 4,8 právě tolik miliard korun vydělala Česká spořitelna na poplatcích a provizích. Je to o 6,7 procenta více než loni. Je zřejmé, že výnosy bank z poplatků po mnoha letech začínají opět růst. Banky tak nevydělávají jen na úrocích, ale i na dalších poplatcích za služby, které musí klienti často automaticky akceptovat.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5280
Kurz USD Americký dolar 1 USD 24,0550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2195
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,0510
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,1820
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0064
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více