Vypořádání sjm manželů ani rozvod od dluhů neochrání. Obrana ale existuje


23. 11. 2022  00:03     Miroslav Zeman     komentáře (2)

Pokud se manželé v době manželství zadlužili, jsou povinni uhradit společně a nerozdílně tento dluh, a to i po případném rozvodu manželství. To platí i v případě, kdy dluh založil v režimu společného jmění manželů i jeden z manželů. Existují však možnosti jak negativní dopady placení dluhů za druhého z manželů zmírnit.

Vypořádání sjm manželů ani rozvod od dluhů neochrání. Obrana ale existuje
Platí, že vypořádání společného jmění manželů platí vždy mezi samotnými manželi, který se rozvádějí. Nemá tak vliv na nároky třetích stran na uspokojení svých pohledávek. Mezi lidmi se však šíří často nepravdivé či zkreslené informace, které říkají, že se druhý z manželů může zbavit odpovědnosti za dluhy pouhým vypořádáním. Tyto dluhy má pak od té doby platit pouze druhý manžel, který se k tomu zavázal, nebo kterého tím pověřil soud. Není to pravda.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, s manželem jsme v rozvodovém řízení. Za doby manželství manžel bohužel nadělal několik dluhů v hodnotě asi 800 tisíc korun, které společně musíme splácet. Nyní se rozvádíme a manžel mi slíbil, že si po rozvodu bude všechny dluhy platit sám. Ano, jedna věc je jeho slib, kterému moc nevěřím a druhý věc je mít to na papíře. Proto jsem trvala na tom, abychom měli vypořádání písemně a manžel se zaručil, že bude tyto dluhy hradit a to si chceme nechat potvrdit i soudem, aby měla celá věc váhu a manžela zavazovala. Je můj postup správný? A skutečně pak budu mít jistotu, že na mě nepřijde exekutor, nebo nebude po mě moci někdo manželovi dluhy vymáhat? Myslím, že pak už bych měla být v klidu ne?

Odpověď právníka:

Dobrý den, Vás názor je bohužel velmi rozšířený, probíraný, ale nepravdivý. Respektive se dá říci, že celý tento lidový výklad je značně zkreslený. Vypořádání totiž platí pouze mezi manželi, a to i v případě, kdy o něm rozhoduje soud. Tato pravidla tedy přikazují manželům co mají po rozvodu dělat a jak věc mají řešit. Vše však funguje nebo má fungovat do té doby, než povinný z manželů přestane své povinnosti plnit. A to se může stát skutečně kdykoliv. Vaše vypořádání pak vás jako manželku nijak nechrání. Věřitel, kterému manžel i přes rozhodnutí soudu neplatí má právo domáhat se své pohledávky a to i po Vás. Je mu přitom jedno jestli jste s manželem uzavřeli dohodu, nebo o jeho povinnosti splácet rozhodl soud. Pokud manžel tuto stanovenou povinnost neplní, má právo se věřitel obrátit i na manželku a ta je povinna plnit.

Vypořádání však dává manželce právo domáhat se po bývalém manželovi, aby jí uhradil to co za něj plnila. Tedy to co zaplatíte za manžela věřiteli pak můžete požadovat po bývalém manželovi. Je ale logické, že takové vymáhání je náročné, ať už časově nebo finančně a v případě nesolventnosti bývalého manžela pak peníze nemusíte vidět nikdy.

Další možností obrany je domáhat se omezení účinnosti úkonu o založení dluhu, který založil druhý manžel bez souhlasu druhého a závazek překračuje hodnoty příjmů obvyklé v domácnosti, nebo překračuje možnosti a poměry společné domácnosti.

 Vypořádání společného jmění manželů tak druhého manžela chrání skutečně jen velmi omezeně a určitě ho nechrání před neplněním povinností druhého manžela.

 Vypořádání sjm manželů ani rozvod od dluhů neochrání. Obrana ale existuje

Dluhy
Zdravím, nemáte prosím někdo zkušenost s právníky z: https://www.cikr.cz/ potřebuji vyřešit jeden sp...
how i got back my husband
Můj šestiletý manžel mě opustil kvůli jiné dívce, protože ho obviňuji, že viděl jinou dívku, a od té...
Diskutovat (2)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

27761237328

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3320
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2300
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9530
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1685
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9670
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0951
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více