Zahraniční obchod se postaral o příjemné překvapení


06. 02. 2023  12:26     Tomáš Volf     komentáře (0)

O velké překvapení se postaral zahraniční obchod. V prosinci skončil v deficitu pouze 1,2 mld. korun, což je oproti očekávání vynikající číslo.

Zahraniční obchod se postaral o příjemné překvapení
Nejvíce ke slušnému výsledku zahraničního obchodu v prosinci přispěl obchod s počítači a elektronickými přístroji. Nahoru šel i přebytek obchodu s motorovými vozidly. Negativní dopad měl tradičně obchod s ropou a zemním plynem.

Další měsíce budou složité. Proti domácímu exportu stojí několik faktorů, ale dva z nich jsou kardinální. Prvním je snížená spotřebitelská poptávka Němců, kteří v utrácení dupli na brzdu a zavřeli své peněženky zbytnému zboží. Nákup všeho nepotřebného nechávají na lepší časy.

Tím druhým faktorem je silná česká koruna. ČNB drží hlavní sazbu na 7 % a v dohledné době se na tom nic nezmění. Čeští centrální bankéři nebudou nejspíš se sazbou hýbat ani jedním směrem. Přesto je koruna úročena výrazně lépe než dolar nebo euro, a proto je na silných úrovních. Silná koruna znesnadňuje pozici českých vývozců, protože za exportované zboží dostanou eura a ta smění za podstatně nižší kurz než před několika měsíci. Rozdíl si pak musí firmy ukrajovat z marží, tedy ze zisku, což v důsledku může vést k propouštění.

Celý článek naleznete ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czZahraniční obchod se postaral o příjemné překvapení

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

24262839856

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,8280
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1180
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7230
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3655
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,1495
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9902
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více