Zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 7,6 mld. korun


07. 10. 2020  12:04     Tomáš Volf     komentáře (0)

Srpnový zahraniční obchod dosáhl přebytku 7,6 mld. korun. Oproti srpnu minulého roku se export propadl o 5,4 % a import o 4,9 % a to byl ještě letošní srpen delší o jeden pracovní den.

Zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 7,6 mld. korun
Se státy EU přebytek obchodní bilance klesl o 1,5 mld. korun. Propad se týká také Polska, Maďarska a především Německa. S posledním naším sousedem Slovenskem, se přebytek naopak mírně zvýšil. Podobná situace je i u států mimo EU, se kterými se schodek mírně zvedl o 0,3 mld. korun.

Koulí na noze je tradiční tahoun zahraničního obchodu, tedy automobilový průmysl. Jeho přebytek bilance klesl o 5 mld. korun. Dobře se naopak vyvíjel obchod s ropou a zemním plynem, což ale nesouvisí s obecně se zlepšující situací, ale s meziročním poklesem ceny těchto komodit na světových trzích.

V dalších měsících se bude vše odvíjet o zahraniční poptávky. Druhá vlna koronaviru a následné restriktivní opatření vlád mohou poslat český zahraniční obchod ještě do větší propasti. Situaci může pomoci masivní podpora německé vlády tamní ekonomice, avšak tento efekt nemůže změnit celkové paradigma. Dokud se bude nad Evropou vznášet hrozba koronaviru a dokud vlády zemí budou mít na stole další omezení ekonomik, obava lidí se bude jen prohlubovat a chuť utrácet bude na bodu mrazu.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 7,6 mld. korun

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35678688329

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více