Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy


01. 11. 2018  14:10          komentáře (0)

Od října začínají platit nová doporučení ČNB ohledně posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Mnoho lidí si chtělo sjednat úvěr ještě za starých podmínek. Banky a stavební spořitelny v září poskytly úvěry za 27,1 mld. Kč a přepsaly dosavadní rekordy. Co se bude dít dál?

Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Objem poskytnutých hypoték vzrostl o 22 %

V září bylo podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 9 153 hypotečních úvěrů (y/y +11,1 %) v celkovém objemu 20,805 mld. Kč (y/y +21,7 %), což je nový zářijový rekord. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla o 4 setiny procentního bodu na 2,57 % (y/y + 53 bps.). Průměrná výše hypotéky dosáhla 2,273 mil. Kč (y/y + 197 000 Kč).

01

Úvěrová produkce stavebních spořitelen vzrostla o 42,5 %  

Stavební spořitelny v září sjednaly 29 963 ks (y/y -14,5 %) nových smluv. Celková cílová částka sjednaných smluv činí 17,5 mld. Kč (y/y +34,8 %). Spořitelny zároveň v červenci sjednaly 5 992 ks (y/y +5,6 %) nových úvěrů. Celkový objem úvěrů meziročně vzrostl o 42,5 % na 6,291 mld. Kč. Průměrná výše úvěru vzrostla meziročně o 271 000 Kč na 1,050 mil. Kč.

02

Dohromady banky a stavební spořitelny poskytly v září úvěry za 27,1 miliardy korun. „Tento rekordní objem v daném měsíci byl z velké části způsoben předzásobením v důsledku nové regulativy ohledně posuzování příjmů žadatelů o úvěr. V říjnu ještě očekáváme zvýšené objemy, což bude způsobené tím, jak se budou úvěry postupně dopodepisovat. V listopadu a prosinci pak nejspíš dojde k poklesu“, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Rekordní objem poskytnutých úvěrů na bydlení

V součtu od začátku roku již banky a stavební spořitelny půjčily klientům 214 miliard korun, což je o 2 miliardy více než v loňském roce. Tahounem letošního růstu jsou stavební spořitelny, jejich produkce meziročně roste o 23 % a nahrazuje tím propad na hypotékách.

03

Banky i stavební spořitelny těží z výborné kondice české ekonomiky a rostoucích příjmů českých domácností. V součtu za celý rok očekáváme objem hypoték na úrovni zhruba 210 mld. Kč a objem úvěrů ze stavebního spoření by podle našeho odhadu mohl vystoupat nad 70 mld. Kč,“ říká Libor Ostatek a dodává: „V příštím roce však trh s velkou pravděpodobností přibrzdí, neboť kombinace růstu sazeb a přísnější regulativy vede k nižší dostupnosti financování. Žádné drama však neočekávám. Příští rok bude patřit stále k těm lepším rokům z pohledu hypoték a jedním z nadprůměrných v úvěrech ze stavebního spoření.


 Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20608474428

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více