Zajímavé:
Hypotéky si z příjmů domácností ukrajují stále méně


15. 06. 2012  05:54     Luboš Svačina     komentáře (0)

Klesající úrokové sazby významnou měrou pomáhají ke stále lepší dostupnosti vlastnického bydlení, která je v tuto chvíli na nejlepší úrovni v historii. Lidé, kteří si pořizují bydlení na hypotéku, v tuto chvíli na měsíční splátku již vynaloží méně než 1/3 svého měsíčního příjmu.

Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká rodina na měsíční splátku hypotéky, v uplynulém měsíci klesl pod hranici 30 procent. Přitom ještě v roce 2009 se pohybovalo zatížení domácností měsíční splátkou hypotéky na úrovni 50 % - tedy poloviny měsíčního příjmu.

.

          .

Na úrovni regionů potom nejlepší dostupnost bydlení vykazuje díky nízkým průměrným cenám bytů Moravskoslezský a především potom Ústecký kraj, kde průměrná domácnost ze svého měsíčního příjmu vydá na splátku 85% hypotéky zhruba 13 % (m/m -0,4 p.b.) průměrného příjmu v tomto regionu. Nejméně dostupné vlastnické bydlení, i přes vyšší průměrné příjmy, vykazuje region hlavního města, kde index díky vysokým cenám bytů i nadále zůstává nad úrovní 50 %.

 .

SOUTĚŽTE O APPLE IPAD2!

 .

Stále se zlepšující trend vykazují také statistiky indexu návratnosti bydlení (INB), který vyjadřuje, kolik let by domácnost musela spořit všechny své příjmy, aby si mohla pořídit byt s definovanými parametry. Ve většině krajů ČR v uplynulém měsíci došlo ke zlepšení, takže v průměru za celou ČR došlo v květnu ke zkrácení (v grafu zeleně) průměrné doby návratnosti ze 4,26 na 4,18 let.

 .        .

Na regionální úrovni jsou výsledky velice podobné, jako v případě dostupnosti bydlení. Nejlepší úroveň návratnosti investovaných prostředků do vlastního bydlení vykazuje Ústecký kraj. Na opačném konci je Praha, Jihomoravský a Královehradecký kraj. Z výše uvedených statistik jednoznačně vyplývá, že současná situace na realitním a hypotečním trhu je vhodná k pořízení vlastního bydlení, neboť dostupnost je nejlepší za posledních několik let.   

 .

Poznámka: zelená barva v regionálních grafech znamená meziměsíční zlepšení dostupnosti/návratnosti bydlení, modrá stagnaci a červená zhoršení.Zajímavé: Hypotéky si z příjmů domácností ukrajují stále méně

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

5995072257

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

250


ČÍSLO TÝDNE - 250 právě tolik miliard korun budou na kompenzacích a náhradách škod požadovat po vládě tuzemští obchodníci a poskytovatelé služeb, jejichž provozovny vláda protizákonně uzavřela. Usnesení vlády, které obchody a provozovny uzavřelo zrušil Ústavní soud.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,2220
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,4660
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8040
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1905
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7310
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3783
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více