Zásadní otázka - proč Češi nespoří? Podívejte se…


03. 10. 2013  13:03     BP.com     komentáře (1)

Z investičního hlediska je velký rozdíl mezi termínem „spořit“ a termínem „shromažďovat peníze, které ztrácí hodnotu“. Přesně to představuje zásadní problém v České republice. Podívejte se na naši analýzu vkladových produktů.

Zásadní otázka - proč Češi nespoří? Podívejte se…
Data ze statistického softwaru České národní banky ukazují několik zajímavých věcí.

První z nich je, že peněz mají Češi stále dost. Objemy prostředků kumulovaných na účtech jednotlivých finančních institucí dlouhodobě rostou, patrné je to zejména na nejvyšší křivce (běžné účty).

Druhou zajímavostí je, že Češi (z nějakého důvodu) odmítají spořit. Jak to? Za spoření jako takové se rozhodně nedá považovat hromadění prostředků na běžných účtech, jejichž úročení nevyrovná inflaci – peníze na běžných účtech proto hodnotu ztrácejí, nikoliv navyšují. Podíváme-li se na vývoj spořicích vkladů, je patrné, že tyto účty zatím dramatický počet Čechů neoslovily.

.

SROVNÁVAČ SPOŘICÍCH ÚČTŮ NALEZNETE ZDE!

.

Třetí zajímavý fakt: navzdory velkým nejasnostem a nestabilnímu prostředí stavebního spoření se tomuto nástroji daří neočekávaně dobře, Češi mu stále věří. Snižování podpory ani politické úvahy o zániku tohoto produktu nepřinutili Čechy brát nohy na ramena, naopak, stavební spořitelny dál uzavírají nové smlouvy a objem vkladů na stavebním spoření stagnuje či mírně klesá i díky tomu, že stále více Čechů naspořené prostředky využívá k realizaci úvěru ze stavebního spoření.

Za čtvrté: účty termínované, tedy účty, na nichž je přístup k peněžním prostředkům vázán výpovědními lhůtami, ztrácí své kouzlo a objem vkladů na nich již od roku 2009 pomalu klesá.

Veškeré výše uvedené observace podporuje vývoj daných křivek v následujícím grafu:

vklady

Zdroj dat: ČNB.Zásadní otázka - proč Češi nespoří? Podívejte se…

Diskutovat (1)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

69925874740

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,8280
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1180
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7230
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3655
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,1495
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9902