Zaujalo nás:
Ochránci dat odmítli zveřejnit všechny platy, jejich šéf bral 1,7 milionu


21. 03. 2013  15:24     Hana Válková (iDnes.cz)     komentáře (0)

Úřad pro ochranu osobních údajů bývcá často udáván jako příklad zbytečné a velmi nákladné instituce provozované za státní peníze. Jak informoval server iDnes.cz, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů si loni vydělal i s náhradami bezmála dva miliony korun, další více než dva miliony korun dostali jeho dva náměstci. Úřad platy zveřejnil na žádost iDNES.cz. Další výplaty však odmítl sdělit s tím, že jde o zásah do soukromí. A naznačil, že podle jeho názoru by státní instituce měly zveřejňovat jen platy vedení.

Zaujalo nás: Ochránci dat odmítli zveřejnit všechny platy, jejich šéf bral 1,7 milionu
Příjmy předsedy úřadu Igora Němce za loňský rok činily zaokrouhleně 1,752 milionu korun, paušální náhrady 203 227 korun. Náměstkyně Alena Kučerová si vydělala 946 510 korun, její odměny byly 123 500 korun. Náměstek Antonín Šusta si vydělal 841 920 a odměny 124 500 korun.

Výdělky dalších zaměstnanců odmítl úřad zveřejnit, protože u nich podle něj převažuje nad zákonem o svobodném přístupu k informacím právo na ochranu soukromí a osobních údajů. Například plat bezpečnostního ředitele nebude zveřejněn, protože se "nepodílí na dozorové činnosti úřadu, ani nerozhoduje o hospodaření s jeho prostředky". Platy šéfů odborů pak odmítl zveřejnit s tím, že na úřadu žádné odborové organizace nejsou.
.

ÚOOÚ A PLÝTVÁNÍ STÁTU? PODÍVEJTE SE SEM

.

Úřad prověřoval třeba poslední sčítání lidu, domů a bytů, knížku pacienta IZIP, uložil pokutu v případu videa, které novinářům pustil Bradáčové předchůdce Vlastimil Rampula. Pokuta hrozí ze strany úřadu také ministerstvu práce kvůli sKartám. Také upozornil Českou poštu, že své doručovatele nemůže sledovat při práci pomocí zařízení, která využívají GPS.

iDNES.cz podal na úřad žádost právě podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Redakci zajímalo, jak se k žádosti ochránci údajů postaví. V současnosti totiž řeší zajímavý spor s pražským vrchním státním zastupitelstvím. Jeho šéfka nechala před časem vyvěsit na web data o platech všech zaměstnanců jejího úřadu. A zdůvodnila to tím, že to podle zákona o svobodném přístupu k informacím tak udělat na žádost musí (více o kroku Bradáčové čtěte zde).

Vzápětí se o její rozhodnutí začali zajímat ochránci údajů a hrozí, že by mohli pražskému zastupitelství udělit až pětimilionovou pokutu. A právě stanovisko, které Úřad pro ochranu osobních údajů poslal do redakce iDNES.cz naznačuje, jak se asi ochránci údajů zachovají v případě vrchního státního zastupitelství.

.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NA PORTÁLU IDNES.CZ ZDEZaujalo nás: Ochránci dat odmítli zveřejnit všechny platy, jejich šéf bral 1,7 milionu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20607491013

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více