Zisky bank srazil koronavirus. Klienti bank na tom profitují


24. 08. 2020  00:06     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Na tuzemské banky tvrdě dolehla koronavirová krize. Banky v důsledku toho přišly až o polovinu svých zisků z minulých let. V reálném vyjádření se jedná o desítky miliard korun. Tyto peníze končily pravidelně v zahraničí v podobě dividend, které banky posílaly svým vlastníkům. Tentokrát zůstaly prostředky mezi klienty bank.

Zisky bank srazil koronavirus. Klienti bank na tom profitují
Za první čtvrtletí klesl zisk bankovního sektor z 18,34 miliard v prvním čtvrtletí roku 2019 na 14,54 miliardy korun. Jedná se o pokles zisku celého bankovního sektoru o 20 procent. V prvním čtvrtletí se ale koronavirová opatření vlády a uzavření ekonomiky týkala defacto jen posledních dvou týdnů v měsíci březnu. Naopak v druhém čtvrtletí se zamknutí ekonomiky týkalo téměř dvou měsíců, dubna i května.

Ačkoliv ještě nemáme údaje za pololetí letošního roku jako celku, lze výrazný pokles pozorovat u největších tuzemských bank.

Zisky bank v drtivé většině končily v zahraničí. V době krize zůstávají doma

Zisk bank, který byl v České republice generován skončil ve velké většině v zahraničí. Tedy se jednalo o prostředky, které nemohly působit produktivně v České republice, a naopak byly z naší země bez přidané hodnoty vyvedeny. Současná krize zapůsobila tak, že tyto prostředky zůstaly v rukou tuzemských klientů bank.

Například Česká spořitelna odvedla za rok 2018 na dividendách 80,14 procenta zisku. Komerční banka 58,48 procenta zisku, ČSOB 87,77 procenta zisku, Moneta dokonce 104 procenta svého zisku a Raffeisenbank 53,9 procenta svého zisku.

Nutno dodat, že tuzemské banky v tomto roce své rekordní zisky za rok 2019 na dividendách do zahraničí poprvé v historii neposlaly. Nedoporučila jim to ani Česká národní banka.

Proč klienti na poklesu zisku bank vydělávají?

Jedním z důvodů poklesu zisků je moratorium na splácení úvěrů, kdy banky u více než 350 tisíc klientů pozastavily splácení jejich úvěrů a hypoték, včetně úroků. To znamenalo poměrně velký zásah do hospodaření bank. Nicméně tyto částky zůstaly doma a neodputují do zahraničí jako tomu bylo v minulosti. Dalším důvodem poklesu zisku jsou velmi nízké úrokové sazby, které drží ČNB od vypuknutí krize na minimálních úrovních. I v tomto případě z poklesu příjmu a zisku bank profitují tuzemští klienti.

Banka

1. pol. 2019

1. pol. 2020

rozdíl v %

Česká spořitelna

8,7

4,6

-47,1

Moneta

2

1,2

-40

KB

7,2

4,4

-38,5

ČSOB

10,9

3,5

-68

RB

2,8

1,3

-52,3

UniCredit Bank

4,9

2,5

-50

Celkem

36,5

17,5

-52

 

Na rozdíl od jiných špatných zpráv z ekonomiky, nemusíme pokles zisku bank nutně hodnotit jako negativní zprávu. Banky i po poklesu disponují desítkami miliard zisků. Z poklesu zisků ale z velké části profitují tuzemští klienti bank, a tyto prostředky pomáhají rozhýbat naší ekonomiku.

Některé banky dokázaly zisk zvýšit. Paradoxně ty s nejnižšími poplatky

Jsou ale i banky, kterým zisk i v průběhu koronavirové krize rostl. Paradoxně se jedná o banky s nízkými či nulovými poplatky, kterým před několika lety ještě jejich větší konkurentky předvídaly brzký konec. Air Bank tak vzrostl zisk o 1 procento na 783 milionů korun. V prvním čtvrtletí se také zvýšil zisk Fio bance o pět procent (údaje za 1. pololetí ještě nezveřejnila).


Hlasujte v Anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek v roce 2020 a pomozte nám ho zrušit ZDE!

Páka poplatkyZisky bank srazil koronavirus. Klienti bank na tom profitují

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

32046538420

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více