Zlato se dostává na devítiletá maxima


23. 07. 2020  07:37     Tomáš Volf     komentáře (0)

Zlato se nyní obchoduje těsně pod hranicí 1860 dolarů za unci. Takto silné bylo naposledy v září roku 2011. Tehdy se začátkem tohoto měsíce dostalo dokonce na své historicky nejvyšší hodnoty, kdy se obchodovalo za téměř 1903 USD/unci. Růst cen zlata je v kontrastu s politikou ČNB, která se v posledních letech zlatého pokladu zbavuje prodejem na trhu. V současné době by měl zlatý poklad a rezervy v něm uložené výrazně vyšší hodnotu.

Zlato se dostává na devítiletá maxima
Prolomení této hranice se zdá být otázkou času. Při pohledu na graf vidíme, že býčí trajektorie je jasně nastavená a zlatu nic nebrání k dalšímu zdražení.

V roce 2011 dosáhlo svého historického vrcholu také stříbro, avšak od té doby se jeho cena významně propadla a dnes není ani poloviční. Zatímco koncem dubna 2011 se stříbro obchodovalo za téměř 48,50 USD/unci, dnes se prodává za méně než 22,50 USD/unci. Přesto se dnešní cena blíží sedmiletému maximu.

Zabrzdit růst ceny zlata může jediná věc a tou je ústup obav investorů z dalšího vývoje šíření koronaviru. Pokud se situace začne zlepšovat, počty nakažených se ve vyspělých zemích budou snižovat a čísla z jednotlivých ekonomik začnou vykazovat růstové prvky, averze k riziku se otočí a přijdou rychlé výprodeje zlata. To by mělo za následek velmi rychlý pád drahého kovu.

V dobách nejistoty obecně drahé kovy, především zlato, platí za bezpečnou investici. Sousloví vysoká averze k riziku v praxi znamená, že pokud hráči na trhu vnímají situaci jako rizikovou, přesunou svá aktiva do bezpečnějších, jejich averze k riziku tedy roste. Pokud trhy nevykazují vysokou rizikovost, averze k němu klesá a investoři jsou ochotni podstupovat i vyšší riziko.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz 

 Zlato se dostává na devítiletá maxima

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2012599000

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více